Atraktivita sóji u pěstitelů roste, čeká se její přebytek

komoditní etf

Zemědělci na středozápadě USA plánují pro letošní rok vyšší výsev sóji. Tento faktor může zatlačit její cenu směrem dolů.

Za loňský rok cena sójových bobů propadla o více než 6,5 procenta. V porovnání s kukuřicí a pšenicí se však jedná o mnohem menší propad. Kukuřice oslabila téměř o 38 procent a pšenice o necelých 19 procent. Aktuálně jsou ceny sójových bobů nejvyšší za posledních 5 měsíců.

Někteří zemědělci ve Spojených státech uvažují, že letos zvýší osetí sójou až o 20 procent proti loňskému roku. Podle výzkumu společnosti Informa Economics američtí farmáři zvýší výměru sóji v letošním roce průměrně o 6 procent na rekordních 81,3 milionu akrů. Společnost dále předpokládá, že výměra kukuřice poklesne o 2 procenta poté, co loni rekordní sklizeň ceny snížila.

Graf: Sójou osetá plocha v USA v tisících akrech (Zdroj: Bloomberg)

soja etfZvětšení oseté plochy sóji v USA může vést současně k růstu jejího výsevu i v Brazílii a Argentině. To by mohlo znamenat další významné navýšení globálních zásob. Podle odhadu USDA sklidí Brazílie tento rok rekordních 90 milionů tun sóji. Předpoklad pro Argentinu je v úrovni 54 milionů tun.

Graf: Globální zásoby sóji v tisících tunách (Zdroj: Bloomberg)

soja etf

Někteří analytici předpovídají, že do letošního podzimu cena sóji poklesne na 9,5 USD za bušl. Proti současným cenám, které dosahují 13,3 USD za bušl, by se tak jednalo o pokles v rozsahu téměř třiceti procent.

Cena sóji je třikrát větší než cena kukuřice. Podle  Edwarda Usseta, specialisty v oblasti zrnin z minnesotské univerzity, se jedná o nejvyšší průměrný rozdíl v tuto roční dobu od roku 2008.

Mnoho zemědělců upřednostnilo loni pěstování kukuřice v důsledku právě její vysoké ceny a omezilo rotaci plodin na svých územích. Výsadba jednoho typu plodiny na stejném místě několikrát po sobě snižuje úrodnost půdy a může zvýšit škody napáchané škůdci a chorobami. Následkem je nižší úroda. To zároveň dává další ekonomický důvod zemědělcům, proč vyměnit kukuřici za sóju.

Drobní investoři mohou pro investici do sóji využít burzovně obchodovaný fond Teurcium Soybean Fund (SOYB) kotovaný na americké burze NYSE. Aktuální objem fondem spravovaných prostředků je téměř 3,49 milionů amerických dolarů.

Graf: Cenový vývoj Teurcium Soybean Fund (SOYB) od začátku roku, (Zdroj: Bloomberg)

soja etf

Zdroj: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum