Východ skupuje drahé kovy a zbavuje se dluhopisů USA

zlato

Západní centrální banky dodaly již hodně zlata, které směřovalo na východ. Čína a Rusko skupují obrovské množství fyzického zlata a zamykají ho do svých trezorů, aby tak podložily měnové rezervy.

První polovina roku 2014 přinesla mnoho otázek, které se týkají fyzické poptávky a případné manipulace s komoditními kovy, a proto se snažíme poskytnout některé odpovědi a přiblížit události, které signalizují postupný přesun zlatého a stříbrného bohatství z amerického kontinentu do Euroasie.

Fyzická poptávka a nedostatečná nabídka

  • Je-li nedostatek zlata, proč USA a Velká Británie vyváží tolik zlata do Švýcarska? (Švýcarsko následně vyváží většinu zlata do Číny). Podle některých odhadů Čína spotřebovala více než 4800 tun zlata v roce 2013, což znamená, že asi 3600 tun byly čerpány z celosvětových zásob (tj. zásob ze západu), které uspokojily poptávku. To vše se odráží v obrovských množstvích dodávek zlata na Shanghai Gold Exchange.
  • Proč tedy v Německu trvá repatriace vlastních 674 tun zlata tak dlouho? Do března 2014 našlo cestu zpět do Německa pouze 69 tun, což odpovídá tempu menšímu než 5 tun/měsíc.
  • Vladimir Putin rovněž myslí na zadní vrátka. Čína a Rusko si musí nějakým způsobem zajistit vlastní měnové rezervy. Proto Ruská centrální banka i nadále nakupuje zlato ve větších objemech (aktuální devizový stav je necelých 1041 tun) a zároveň se zbavuje amerických státních dluhopisů.
  • Dubaj vybudovala novou zlatou rafinérii schopnou obsloužit až 1400 tun zlata, přičemž současná světová rafinační kapacita pro zlato je asi 6000 tun (světová produkce je nižší než 3000 tun ročně).
  • Zajímavostí ze světa stříbrného kovu je studie Silver Institutu, který ve své studii Survey 2014 Silver poznamenal, že v roce 2013 nastal schodek 96 miliónů uncí v důsledku silné fyzické poptávky.

zlato

Makroekonomické prostředí a manipulace s trhy:

  • Skutečná míra inflace je vysoká a mnohem vyšší než uvádějí oficiální údaje. Drahé kovy jsou historicky pojistkou proti inflaci. Graf níže popisuje vývoj ukazatelů indexu spotřebitelských cen a alternativní míry nezaměstnanosti.
  • Když se hovoří o inflaci, velké množství tištěných dluhopisů a „nadýmání“ rozvahy americké centrální banky s největší pravděpodobností skončí špatně. Podle Jürgena Starka, bývalého člena správní rady Evropské centrální banky, centrální banky ztratily veškerou schopnost řídit ekonomickou situaci.
  • Vyšetřování mechanismu fixace zlata (gold fix) německým finančním regulátorem BaFin a následné odstoupení Deutsche Bank od smlouvy od stanovení zlata naznačují, že zde nebylo něco v pořádku z pohledu fixačního standardu.
  • Banka Barclays dostala pokutu 26.000.000 liber, protože jeden z jejích obchodníků manipuloval s „gold fixem“, aby se vyhnul placení zlatého derivátu. Proto někteří účastníci trhu žalují banky odpovědné za gold fix pro údajnou manipulaci.

zlato

Jakým směrem se bude ubírat žlutý a stříbrný kov ve třetím a čtvrtém kvartále roku 2014? Představuje současný stav předvoj ještě silnější poptávky po cenných kovech?

Zdroj: Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …