Evropský automobilový trh se loni odrazil ode dna

automobilky

Jak už naznačily registrace nových osobních automobilů, tak i dnes potvrdila čísla z trhu lehkých užitkových vozidel (LUV), že se evropský trh s auty odrazil ode dna.

Ve srovnání s rokem 2008 se celý trh (OA+LUV) zmenšil o více než tři miliony kusů na zhruba 13,2 milionů. Meziročně se v Evropě loni prodalo o 2,2 % vozů méně než v roce 2012.

Podle očekávání se lepšími výsledky mohou pochlubit země, které samy přímo neprošly dluhovou krizí a s ní spojenou recesí. Naproti tomu však i data za PIIGS se začínají stabilizovat.

Pokles ovšem mají za sebou i tři z pěti největších evropských automobilových trhů – Německo (-4,1 %), Francie (-5,5 %) a Itálie (-13,5 %). Růst zaznamenává Velká Británie (+11,1 %) a Španělsko (+4,1 %).

Obnovený růst evropské ekonomiky vytváří dobré základy pro pokračování pozitivního trendu na evropském automobilovém trhu. Návrat k prodejům, které jsme zde viděli ještě v roce 2008, je v dohledném horizontu nereálný. I přes mírné oživení trhu stále zůstává ve hře otázka velikosti evropských produkčních kapacit automobilového průmyslu.

Zdroj: ČSOB

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.