Americké trhy v prvním prosincovém týdnu

kurz

V prvním prosincovém týdnu byly první čtyři dny ztrátové, pátečním obchodováním však index S&P 500 ztráty z předešlých dní umazal a končil téměř na stejné hodnotě jako v minulém týdnu.

V první polovině týdne nebylo příliš makrodat, která by mohla trhům udat směr, naproti tomu v druhé polovině byla zveřejněna výrazná makrodata, která mohou mít vliv na rozhodování FEDu o dalším vývoji QE. Pravděpodobně i díky tomu docházelo v první polovině týdne k poklesům, když investoři spíše opouštěli pozice a spíše vyčkávali právě na výsledky makrodat.

Očekávání lepších výsledků ekonomiky, které by mohly mít za následek přiblížení omezování QE, tlačilo indexy níže. Středeční, výrazně lepší, výsledek změny zaměstnanosti pak vedl k poklesu indexů.

I ve čtvrtek trhy reagovaly na lepší výsledek počtů žádostí v nezaměstnanosti poklesem. Páteční makro, pak přineslo lepší než očekávaný přírůstek pracovních míst mimo zemědělství a překvapivě výrazně lepší výsledek procenta nezaměstnanosti, která poklesla z minulých 7,3 % na 7,0 %. Indexy reagovaly silným růstem o více než jedno procento, objemy však byly spíše podprůměrné.

Zlato končilo týden opět poklesem a končilo na ceně poblíž 1228 USD za unci, Naproti tomu ropa těžila z dobrých výsledků ekonomiky a během týdne posílila přibližně o 5 USD k ceně 97,70 USD za barel. Pár EUR/USD dále posiluje a přiblížil se hodnotě 1,37.

Z pohledu sektorů dokázaly pokles z úvodu týdne nejlépe ustát technologie, které si jako sektor během uplynulého týdne připsaly 0,1 %, naopak konglomeráty ztratily -1,1 %.

Události následujícího týdne

Ve druhém prosincovém týdnu bude makrodat o poznání méně než v týdnu právě uplynulém. Náhled FEDu na lepšící se ekonomickou situaci mohou naznačit pondělní vystoupení několika členů FEDu, a z makrodat stojí za zmínku snad jen čtvrteční maloobchodní tržby a počty žádostí v nezaměstnanosti.

Zdroj: Grant Capital

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.