Nové akciové ETF zaměřené na skandinávské země

Na konci září letošního roku se rozrostla nabídka německého trhu Xetra o nový burzovně obchodovaný fond (ETF) od Deutsche Asset & Wealth Management. ETF db x-trackers MSCI Nordic Index UCITS (ISIN IE00B9MRHC27) investuje do akcií společností ze skandinávských zemí – Švédska, Dánska, Finska a Norska. Které společnosti najdete v tomto fondu?

Cílem burzovně obchodovaného fondu MSCI Nordic Index UCITS ETF je dosáhnout srovnatelné výkonnosti, jakou nabízí index MSCI Nordic. V portfoliu fondu najdete aktuálně akcie 67 společností z pěti zemí. Fond uplatňuje úplnou fyzickou replikaci indexu, do portfolia jsou tedy zařazeny akcie obsažené v indexu. Dodrženy jsou i váhy jednotlivých titulů v portfoliu fondu.

TIP: Uvažujete o investici do ETF, ale nevíte, kde začít. Navštivte vzdělávací seminář Investiční akademie ETF. Přihlásit se můžete ZDE.

Nejvíce akcií je ze Švédska

Více než polovinu portfolia tvoří akcie švédských firem (54,1 %). Dále následují dánské (18,4 %), finské (14,4 %) a norské (13,3 %) tituly. V ETF naleznete i špetku lucemburských firem, které se na celkovém portfoliu podílejí 0,77 %. Do portfolia fondu jsou zařazeny pouze akcie s velkou a střední tržní kapitalizací.

Z pohledu sektorové alokace je nejvíce peněz zainvestováno v akciích průmyslových firem (23,4 %). Srovnatelnou váhu mají i akcie společností ze sektoru finančních služeb (23 %). Dále následují firmy podnikající v oblasti péče o zdraví (13,1 %), technologií (8,7 %), těžby a zpracování ropy a plynu (7,6 %), spotřebního zboží (7 %), telekomunikací (7 %), spotřebitelských služeb (5,4 %) a základních materiálů (3,6 %).

TIP: Chcete se dozvědět o jednotlivých sektorech více? Přečtěte si článek ETF: Průvodce sektorovými fondy

TOP deset společností

Deset nejvýznamnějších společností se podílí na celkovém portfoliu ETF necelými 42 %. Nejvíce peněz (8,8 %) drží fond v akciích zdravotnické společnosti Novo Nordisk. Tato firma je světoznámou jedničkou v péči o pacienty s diabetem. Nabízí například produkty v oblasti systémů pro podávání inzulinu.

Mezi desítkou společností dále naleznete například švédskou technologickou společnost Ericsson, výrobce telefonů Nokia, automobilku Volvo či bankovní domy Swedbank a Nordea Bank. Všechny tituly včetně jejich váhového zastoupení si můžete prohlédnout níže.

Společnost/váha v portfoliu:

  • Novo Nordisk/8,81 %
  • Ericsson LM/5,46 %
  • Hennes & Mauritz/5,12 %
  • Nordea Bank/4,53 %
  • Statoil ASA/3,29 %
  • Nokia /3,21 %
  • Volvo/3,13 %
  • Svenska Handelsbanken/2,87 %
  • Swedbank/2,84 %
  • Atlas Copco AB/2,56 %

Další podobné ETF

Na švédské, norské, dánské a finské akcie se zaměřuje FTSE Nordic 30 ETF (GFX). Do akcií firem ze skandinávských zemí můžete investovat také prostřednictvím úžeji zaměřených ETFek. Pouze na švédské akcie se například zaměřuje iShares MSCI Sweden ETF.

Pro koho je nové ETFko vhodné?

Ve skandinávských zemích naleznete celou řadu světoznámých firem, které stojí za pozornost. Podle tzv. indexu prosperity (Lagatum Prosperity Index), který mimo jiné hodnotí řadu ekonomických ukazatelů, jsou právě skandinávské země na předních příčkách. Nové ETF může najít místo v portfoliích těch investorů, kteří chtějí nadvážit severské země. Zastoupení skandinávských zemí je v ETF zaměřených na světové akcie totiž minimální (např. u iShares MSCI World činí zastoupení Švédska 1,22 %).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.