Nové akciové ETF hledající vysoké dividendy

lupa a fondy

Od poloviny května můžete na trhu Xetra získat dva nové burzovně obchodované fondy, které investují do akcií firem, jež dlouhodobě vyplácejí vysoké dividendy. Oba fondy jsou z dílny State Street Global Advisors. Které akcie v těchto fondech najdete? Pro koho jsou tyto fondy vhodné a jaký výnos můžete očekávat?

Pestrá nabídka indexů umožňuje tvůrcům burzovně obchodovaných fondů přinášet na trh řadu zajímavých produktů. Již dávno neplatí, že ETFkem lze pokrýt jen omezený počet trhů. Jedním z důkazů je i dostatečná nabídka fondů, které investují do akcií firem vyplácejících vysoké dividendy.

Stejný cíl v různých regionech

Společnost State Street Global Advisors uvedla na německou burzu dvě ETFka – SPDR® S&P® Global Dividend Aristocrats UCITS ETF (IE00B9CQXS71) a SPDR® S&P® Pan Asia Dividend Aristocrats UCITS ETF (IE00B9KNR336).

Oba fondy zařazují do svých portfolií pouze společnosti se stabilní dividendovou politikou, přesněji společnosti, které v posledních deseti letech nepřetržitě vyplácely vysoké dividendy. První z fondů je postaven na globálním indexu S&P Global Broad Market. Druhé ETFko využívá index S&P Pan Asia Dividend Aristocrat, který vypovídá o vývoji společností v Asii a Tichomoří.

TIP: O burzovně obchodovaných fondech investujících do dividendových společností se dočtete také v článku Dopřejte si dividendové výnosy od nejziskovějších firem.

SPDR® S&P® Global Dividend Aristocrats UCITS ETF

V portfoliu tohoto ETFka naleznete vždy přibližně sto titulů. Správce ETFka neinvestuje do všech společností ze sledovaného indexu – uplatňuje částečnou fyzickou replikaci indexu. Mezi společnosti s nejvyšší vahou v portfoliu aktuálně patří například významný distributor plynu Enagas, energetická společnost GDF Suez, farmaceutická společnost AstraZeneca či mobilní operátor Vodafone. Seznam všech společností v portfoliu ETF naleznetezde.

Tento krátký výběr firem ukazuje, že v portfoliu fondu je řada společností z defenzivního sektoru. Příjmy těchto společností jsou méně závislé na výkyvech ekonomiky.

Z hlediska regionální alokace mají v portfoliu nejvyšší zastoupení firmy z USA (22 %), Kanady (15 %) a Velké Británie (11 %). Nechybějí však ani společnosti z dalších vyspělých zemí jako Francie, Austrálie, Japonska, Španělska, Švýcarska či Německa. V malé míře jsou zastoupeny i thajské, korejské či ruské společnosti.

Přijaté dividendy fond vyplácí na účty investorů. Dividendový výnos dosahuje aktuálně hodnoty 4,7 %. Celková nákladovost fondu je přijatelná, a to 0,45 %. Z hlediska rizikovosti je fond hodnocen v dokumentu KIID (pozn. klíčové informace pro investory) nejvyšším stupněm sedm (tzn. vysoce riziková investice). Burzovně obchodovaný fond je veden v dolarech, investovat můžete v dolarech, eurech či librách.

Factsheet fondu v angličtině ke stažení zde.

SPDR® S&P® Pan Asia Dividend Aristocrats UCITS ETF

Částečnou fyzickou replikaci využívá i druhý burzovně obchodovaný fond. Do portfolia již nejsou zařazovány světové akcie, ale společnosti z asijsko-tichomořské oblasti. Konkrétně se jedná o akcie firem z Japonska (31 %), Austrálie (26 %), Číny (13,6 %), Tchaj-wanu (9,3 %), Malajsie, Hongkongu, Singapuru, Severní Koreje a Indie.

Portfolio fondu aktuálně obsahuje akcie 46 společností. Nejvyšší váhu má thajská inženýrská a stavební společnost CTCI (5,2 %), dále strojírenská společnost Monadelphous (4,59 %), stáčírna nealkoholických nápojů Coca-Cola Amatil (4,3 %), australský obchodní řetězec Woolworths (4,3 %) či čínský mobilní operátor China Mobile (4,23 %).

Seznam všech společností v portfoliu ETF naleznete zde.

Oproti šířeji zaměřenému ETF SPDR® S&P® Global Dividend Aristocrats UCITS je rozdílná sektorová alokace portfolia. Nejvyšší váhu v portfoliu má průmysl, spotřební zboží a péče o zdraví. U ETF SPDR® S&P® Global Dividend Aristocrats UCITS to jsou finance, utility a průmysl.

Přijaté dividendy jsou stejně jako v předchozím případě vypláceny. Dividendový výnos činil 2,96 %. Celková nákladovost ETF je 0,55 %. Oproti předcházejícímu ETF investuje SPDR® S&P® Pan Asia Dividend Aristocrats UCITS ETF na kolísavějších trzích a drží méně titulů v portfoliu. Díky těmto skutečnostem je ETF ještě více rizikové. Měnou fondu dolar, obchodovat lze kromě dolaru i v eurech a librách.

Factsheet fondu v angličtině ke stažení zde

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …