ETF: Vhodná investice na důchod

ETF zajišění na stáří

Burzovně obchodované fondy (ETFs) jsou v zahraničí běžně využívány k odkládání úspor na stáří. Do spořicích programů, které využívají burzovně obchodované fondy, lze investovat již od 25 eur měsíčně. Za nákup některých ETF není účtován žádný poplatek. I když u jednotlivých společností nenajdete všechny existující fondy, smysluplné portfolio z nich bezpečně složíte.

Prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů, zařazených v tzv. spořicích plánech, lze pokrýt všechny významné třídy aktiv – akcie, dluhopisy, komodity… Podle průzkumu serveru Extra-funds.de investují Němci do ETF spořicích plánů v průměru 150 eur měsíčně. Téměř tři čtvrtiny prostředků míří do akciových ETF, 16 procent připadá na dluhopisové ETF a šest procent tvoří komoditní fondy.

V rámci akciových ETF spořicích plánů jsou mezi Němci nejvíce oblíbené fondy kopírující vývoj hlavního německého akciového indexu DAX od společností iShares, db X-trackers a ETFlab. Dále následují fondy na rozvíjející se trhy – Lyxor ETF MSCI Emerging Markets, db x-trackers Emerging Markets a ETFlab MSCI Emerging Markets. Až poté v žebříčku popularity následují ETFka kopírující vývoj indexu Euro Stoxx 50.

Nabídky jednotlivých on-line brokerů

Ve spořicích programech nenajdete všechny ETF, které se obchodují například na trhu Xetra. I přesto je paleta fondů on-line brokerů velmi slušná. V nabídce jsou ETFka, která pokrývají všechny důležité země, regiony a sektory. Vybírat lze i z několika fondů sledující určitou investiční myšlenku – příkladem je na infrastrukturu zaměřený db x-trackers S&P Global Infrastructure ETF. V menší míře jsou zastoupeny i komoditní ETF a ETC (Exchange Traded Commodities).

Jak nakoupit?

Princip založení spořicího programu je u všech brokerů podobný. Na začátku si vytipujte burzovně obchodované fondy, které mohou naplnit vaše investiční cíle. Některé ETF lze nakupovat s nulovými poplatky, proto se rozhlédněte, zda takový fond vybraný broker nabízí. Dále stačí zvolit interval placení (pozn. možný je obvykle interval jeden, dva, tři nebo šest měsíců) a určit výši investované částky (obvykle od 25 eur). Uvést musíte i den, ke kterému budete investovat.

NABÍDKY JEDNOTLIVÝCH BANK

DAB Bank

Prostřednictvím DAB Bank můžete investovat do 210 různě zaměřených ETF. DAB Bank jako první on-line banka v Německu zrušila poplatky za nákup vybraných ETF ve spořicích programech. Aktuálně je s nulovými poplatky nabízeno 143 ETFek. Jedná se o fondy z dílny db X-trackers (79 produktů) a ComStage (64). Nabídku rozšiřuje i 18 ETC od Deutsche Bank a Commerzbank. U ostatních ETFek zaplatíte při nákupu 2,50 EUR plus 0,25 % z vložené částky. Investovat lze již od 50 eur měsíčně. V současné době jsou nejvíce poptávané ETFka db x-trackers DAX® ETF, db x-trackers MSCI Emerging Markets TRN Index ETF a db x-trackers MSCI World TRN Index ETF.

Cortal Consors

Tato společnost v současné době nabízí ve spořících plánech více než 50 ETF. Za prodej těchto ETF si společnost účtuje 1,5 % z vložené částky. Celkem 20 fondů z dílny db X-trackers lze však získat s nulovým poplatkem. V akční nabídce jsou například fondy sledující vývoj indexu DAX, Euro Stoxx 50, MSCI World TRN index či MSCI Emerging Markets. Minimální výše měsíčního či čtvrtletního vkladu je stanovena na 25 eur.

Comdirect

V současné době najde v nabídce spořicího plánu 166 burzovně obchodovaných fondů. Z toho 50 ETFs od db X-trackers a ComStage je nabízeno s nulovým poplatkem. Většina drobných investorů si vystačí s „akční“ nabídkou, která obsahuje fondy kopírující vývoj všech významných indexů (DAX, SP 500, DJIA, MSCI Emerging Markets, Nasdaq 100, Euro Stoxx 50).

Maxblue

Spořicí plány Maxblue aktuálně nabízí 110 burzovně obchodovaných fondů. Investovat lze již od 50 eur. Bez poplatků jsou burzovně obchodované fondy db X-trackers. U ostatních ETF je účtován poplatek ve výši 2,50 EUR + 0,4 % z aktuální tržní hodnoty. Kromě ETF můžete do spořicího plánu zařadit i další cenné papíry – akcie, podílové fondy či certifikáty.

ING Diba

S 50 eury měsíčně si vystačíte i u ING Diba. U této společnosti nenajdete ETFka s nulovými poplatky, na druhou stranu jsou však účtovány jedny z nejnižších poplatků – při nákupu zaplatíte 1,75 % z investované částky. V nabídce opět najdete ETFka kopírující všechny hlavní indexy.

S-Broker

Pestrou škálu ETF nabízí i S-Broker. Najdete zde produkty od iShares, Lyxor, RBS, ComStage, db X-trackers, ETFlab či PowerShares. Minimální výše jednorázové investice je 50 eur. Sami si můžete vybrat, zda budete investovat měsíčně, jednou za dva měsíce, čtvrtletně či pololetně. Pokud si vystačíte s některým z 84 ETF ComStage, a zainventujete více než 200 eur, nebude vám účtován nákupní poplatek. U ostatních ETF zaplatíte poplatek ve výši 2,5 %.

Onvista Bank

Tento on-line broker nabízí v rámci spořicích plánů pouze 21 burzovně obchodovaných fondů od společností ETFlab, Commerzbank a iShares. I když je nabídka ETF oproti konkurenci velmi malá, lze s ní pokrýt všechny významné trhy (ETF kopírující indexy DAX, Euro Stoxx 50, Nikkei 225, DJIA, MSCI Emerging Markets, BRIC 50, MSCI World…). Minimální výše měsíční investice je 50 eur. Všechny fondy jsou prodávány bez poplatku.

1822direkt

Celkem 26 ETFs dnes najdete pod hlavičkou 1822direct. V okamžiku založení spořicího programu zaplatíte 2,95 EUR. Minimální výše měsíční úložky je 50 eur.

Náhled není k dispoziciČlánek byl napsán pro investiční časopis Make Money, který přináší objektivní a nezkreslené informace o tom, jak uspořit nebo zmnožit peníze prostřednictvím investování. Make Money připravuje nadčasové a stále aktuální informace, které můžete využít i za několik let. Časopis si můžete objednat zde.

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …