Jak dostat do portfolia akcie Twitteru, Facebooku, LinkedInu…?

události

Řada investorů si jistě vzpomíná, jak bylo loni při vstupu Facebooku na burzu rušno. Stejnou atmosféru jsme mohli zažít i před několika týdny, kdy na burzu vstupoval Twitter. Proč nás tyto společnosti tolik fascinují? Jak získat akcie těchto firem do portfolia?

Mladé a rychle rostoucí společnosti ze sektoru informačních technologií mají jedno společné – investoři od nich očekávají zajímavé zhodnocení. Dosavadní vývoj naznačuje, že očekávání firem i samotných investorů mohou být někdy přehnaná. Může se stát, že společnosti nesplní očekávání a skutečně dosažené hospodářské výsledky (zisk, tržby…) jsou horší než plánované. Vlivem nadsazených očekávání mohou ceny akcií i výrazněji klesat.

Ukázkovým příkladem vysokých očekávání jsou výsledky sociální sítě Facebook. Ještě v srpnu letošního roku se kurz akcie stěží pohyboval v blízkosti upisovací hodnoty. Ani po růstu v posledních měsících není dosavadní zhodnocení nijak závratné. Mnohem optimističtější scénář aktuálně vykreslují akcie sociální sítě LinkedIn, ty svoji hodnotu od uvedení na burzu více než zdvojnásobily. V sektoru informačních technologií ovšem naleznete kromě „nováčků“ – sociálních sítí Facebook, Twitter či LinkedIn – i řadu dalších zajímavých společností.

Jednotlivé akcie, nebo celý koš?

Pokud uvažujete o rozšíření portfolia o akcie firem ze sektoru informační technologií, máte dvě možnosti – buď si ze všech dostupných titulů vyberete pouze některé, první možnost časově náročná. Rizikem může být i „sázka“ na špatné tituly a z ní pramenící ztráty. Druhá varianta, tedy investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů či jiných indexových produktů, je pohodlnější, časově nenáročná a navíc nabízí potřebnou diverzifikaci.

Nejznámější indexy na sektor informačních technologií

Nejznámějším indexem sledujícím vývoj technologických firem je Nasdaq Composite. Tento index tvoří například společnosti Apple, Amazon, Cisco, Facebook, Google, Oracle či Intel. Vývoj společností v sektoru informačních technologií sledují také indexy z rodiny MSCI či Dow Jones. Na Evropu se zaměřuje například index Stoxx Europe Technology či německý TecDAX.

//

Co nabízejí burzovně obchodované fondy?

Nabídka burzovně obchodovaných fondů investujících do technologických společností je poměrně bohatá. Z hlediska objemu spravovaných aktiv patří mezi největší ETFka SPDR Technology Select Sector Fund (XLK) a Vanguard Information Technology Index Fund (VGT). U obou fondů naleznete mezi desítkou nejvýznamnějších titulů společnosti Apple, Google, Cisco či Intel. Internetové společnosti jako Google, Amazon, eBay, Yahoo, LinkedIn či Facebook nabízí například First Trust DJ Internet Index Fund (FDN).

Zajímavou letošní novinkou je i ETF Fidelity MSCI Information Technology Index (FTEC), který investuje do akcií společností Apple, Microsoft, Google, Intel, Oracle, Cisco Systems, Visa či Facebook. Na sociální sítě se zaměřuje například Global X Social Media Index ETF (SOCL).

Analýzy jednotlivých burzovně obchodovaných fondů přineseme v některém z dalších článků.

Další vybrané ETF a jejich výkonnost od začátku roku 2013:

 • SPDR Technology Select Sector Fund (XLK): 20,8 %
 • Vanguard Information Technology Index Fund (VGT): 26,3 %
 • iShares Dow Jones US Technology Sector Index Fund (IYW): 21,7 %
 • First Trust Dow Jones Internet Index Fund (FDN ): 47,1 %
 • iShares S&P GSTI Software Index Fund (IGV): 24,8 %
 • iShares S&P Global Technology Sector Index Fund (IXN): 20,9 %
 • iShares S&P GSTI Technology Index Fund (IGM): 28,4 %
 • First Trust Technology AlphaDEX Fund (FXL): 31,5 %
 • Guggenheim S&P 500 Equal Weight Technology ETF (RYT): 33,6 %
 • Market Vectors Semiconductor ETF (SMH): 28,9 %
 • Global X Social Media Index ETF (SOCL): 61,8 %

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.