Světové akcie: Vydělaly více klasické fondy nebo ETFko?

srovnání fondů

Máte doma nevyužitých sto tisíc a chtěli byste je co nejlépe zhodnotit? Pro názornost jsme porovnali investici do podílových listů klasických podílových fondů a burzovně obchodovaného fondu na horizontu uplynulých pěti let. Zajímali jsme se nejen o výši absolutního zhodnocení, ale i výši poplatků.

Základem každého akciového portfolia by měl být produkt, který se podílí na výnosech globálních akcií. Kdo si chce zajistit dostatečnou diverzifikaci, měl by hledat v nabídce podílových či burzovně obchodovaných fondů. Který z těchto produktů přinesl za uplynulých pět let zajímavější zhodnocení?

Náš modelový investor hledal fond, který by se podílel na výnosech akcií z indexu MSCI World. Vybíral pouze mezi fondy, které vyplacené dividendy reinvestují, s více než pětiletou historií, benchmarkem MSCI World a volně dostupnými historickými daty kurzů. Těmto podmínkám vyhověly tři v Česku nabízené podílové fondy – Aberdeen Global World Equity, ING (L) Invest World a Raiffeisen Global Aktien. Do výběru jsme zařadili i fond Templeton Global, který ovšem sleduje širší index MSCI All World. Burzovně obchodované fondy reprezentuje db x-trackers MSCI World Index UCITS ETF.

Nabídka podílových fondů

Manažeři všech uvedených podílových fondů mají za cíl překonat výkonnost indexu MSCI World. Složení jednotlivých portfolií aktivně řízených podílových fondů se mírně liší. Z hlediska sektorové alokace má aktuálně ve všech portfoliích fondů nejvyšší váhu finanční sektor – od 26,3 % u fondu ING (L) Invest World po 18,7 % u fondu Aberdeen Global World Equity. Pořadí ostatních sektorů se mírně liší. Mezi nejvýznamnějšími tituly naleznete řadu známých společností – například Pfizer, JPMorgan Chase & Co či Citigroup. Jak jsme se již zmínili, fond od Templetonu má za benchmark širší index MSCI All World, což znamená, že v portfoliu naleznete i akcie firem z rozvíjejících se zemí.

Za nákup podílových listů aktivně řízených fondů je účtován poplatek v rozmezí od 3 % do 5 %. Při investici 100 tisíc korun tedy zaplatíte od tří do pěti tisíc korun. Prodej podílových listů fondů již není zpoplatněn. V kurzech fondů jsou již započítány i poplatky za správu, ty se pohybují od 1 % do 1,5 %.

Nabídka ETFek

Na trhu můžete vybírat i z řady burzovně obchodovaných fondů, které sledují výkonnost indexu MSCI World či MSCI Acc World. Vybrali jsme ETF db x-trackers MSCI World Index UCITS, které sleduje index MSCI World a získané dividendy nevyplácí, ale reinvestuje. Tento fond využívá tzv. syntetickou replikaci indexu, kdy portfolio fondu tvoří náhradní koš akcií a swap.

TIP: Více o syntetické replikaci se dočtete ZDE

Manažerský poplatek je u ETF 0,45 %. Za nákup a prodej ETFka je účtován poplatek obchodníka s cennými papíry. V případě domácích obchodníků zaplatíte za nákup a prodej podílů ETFka dohromady přibližně 500 korun.

Fond nebo ETF? Rozhodly poplatky

Pro snadnější porovnání výkonností jednotlivých fondů jsme přepočítali historické tržní ceny do koruny. V grafu můžete vidět, jak by investor zhodnotil počáteční vklad 100 tisíc korun na horizontu pěti let. Zde musíme připomenout, že historická výkonnost nic nevypovídá o výkonnosti budoucí.

Graf: Výkonnost fondů a ETF za uplynulých pět let (v CZK)

Náhled není k dispozici

Za posledních pět let dosáhl nejvyššího zhodnocení fond Aberdeen Global World Equity. Za pět let jste mohli s tímto fondem vydělat 55 206 korun. V těsném závěsu skončil burzovně obchodovaný fond db x-trackers MSCI World Index UCITS ETF, který přinesl 54 848 korun. Pokud však od dosaženého výnosu odečtete poplatky za nákup a prodej, stává se jasným vítězem burzovně obchodovaný fond. Manažeři aktivně řízených fondů pasivně spravované ETFko nepřekonali.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.