Sestavte si portfolio Warrena Buffetta

investor

Warren Buffett je jedním z nejznámějších příznivců hodnotového investování. Prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETFs) můžete nakoupit i akcie společnosti Berkshire Hathaway.

Investiční teorie nabízí dva základní přístupy – růstové a hodnotové investování.  Příznivci prvního způsobu investování se více zajímají o budoucí růstový potenciál společnosti než její skutečnou hodnotu a aktuální ocenění akcií. V portfoliích těchto investorů často končí akcie mladých společností z rychle rostoucích odvětví. Tyto společnosti zpravidla nevyplácejí dividendy a veškeré zisky reinvestují.

Zastánci hodnotového investování se zajímají o skutečnou (vnitřní) hodnotu společnosti, kterou následně porovnávají s aktuální cenou na trhu. Tito investoři nakupují, když jsou akcie kvalitních společností levné (skutečná hodnota společnosti je vyšší než tržní cena akcií). Za hodnotové bývají označovány akcie společností s jasně definovanou dlouhodobou strategií, které mohou nabídnout kvalitní a na trhu žádané produkty. Charakteristickým rysem těchto společností jsou také pravidelně vyplácené dividendy. Mezi nejznámější hodnotové investory patří americký miliardář Warren Buffett.

ETF investující do akcií společnosti Berkshire Hathaway

V nabídce burzovně obchodovaných fondů (ETFs) naleznete i takové, které se zaměřují na hodnotové akcie. Jedním z těchto fondů je Market Vectors Wide Moat Research ETF (MOAT), který byl uveden na trh v polovině dubna roku 2012. V portfoliu ETF je dvacet amerických společností, které si dlouhodobě udržují konkurenční výhodu. Každá ze společností má v portfoliu přibližně stejnou váhu (okolo pěti procent).

Fond zařazuje do portfolia přesně ty společnosti, které reprezentují sledovaný index (Morningstar Wide Moat Focus Index). Akcie s vysokou tržní kapitalizací zaujímají 91,5 % portfolia. Mezi hlavní sektory patři informační technologie (26,1 %), zdravotní péče (21,8 %), energetika (15,2 %) a spotřební zboží (9,2 %). V portfoliu naleznete známé společnosti jako například eBay, Oracle, Coca-Cola či Berkshire Hathaway.

Další ETF investující do hodnotových akcií

Do hodnotových akcií investuje také Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG). V portfoliu naleznete společnosti, které v posledních deseti letech pravidelně navyšovaly dividendy. Tento fond s benchmarkem NASDAQ US Dividend Achievers Select byl založen v druhé polovině dubna roku 2006.

V portfoliu ETF naleznete především akcie společností z USA s vysokou tržní kapitalizací. Mezi sektory dominují spotřební zboží (22,4 %), průmysl (22,4 %) a spotřebitelské služby (16,3 %). Fond investuje do akcií 146 společností. V top desítce naleznete například společnosti Procter & Gamble, Pepsi, Wal-Mart Stores, Coca-Cola či McDonald’s.

Pokud byste do tohoto ETF zainventovali 10 tisíc dolarů v době jeho vzniku, dnes byste měli na účtu více než 17,5 tisíce dolarů.

Kdo ocení hodnotové akcie?

Na hodnotové akcie se zaměřují především lidé s dlouhým investičním horizontem. Od těchto akcií lze očekávat stabilnější vývoj a jistotu. Kromě výnosu plynoucího z rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou je vítaným bonusem i pravidelně vyplácená dividenda.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …