Přišel čas investovat do akcií firem těžících zlato?

zlaté vejce

V loňském roce prošel trh se zlatem výraznou korekcí. Po mnoha letech nepřetržitého růstu spadla cena tohoto drahého kovu o 28 % a oproti svému maximu z roku 2011 téměř o 40 %. Ještě významnější propad zaznamenaly akcie firem zabývajících se těžbou zlata. Měřeno indexem S&P Global BMI Gold dosáhl v roce 2013 pokles dokonce 53 %.

Financial Times s odkazem na Deutsche Bank uvedl, že tržní hodnota čtyř největších severoamerických firem zabývajících se těžbou zlata (Barrick Gold, Newmont Mining, Goldcorp a Kinross), je momentálně nižší než v roce 2006, kdy byla cena zlata poloviční. V negativním vývoji kurzu akcií se odrazily špatné investice do velkých projektů a rostoucí náklady (včetně daňových) v letech, kdy cena zlata rostla.

Firmy se snaží snížit náklady

Další vývoj kurzu akcií těžařů je úzce spojen s cenou zlata. Ale roli hrají i faktory v rámci jednotlivých firem. Mnohé z nich už v průběhu minulého roku přehodnotily investice do některých projektů, provedly změny ve vedení, odprodávaly či odepsaly některé aktiva a začaly klást větší důraz na snižování nákladů – částečně však i s důrazem na zrychlení těžby v dolech s větší výnosností rudy, což bude mít za následek zkrácení životnosti dotčených projektů.

Pokud věříte, že se cena zlata odrazí směrem nahoru (například kvůli silné fyzické poptávce z Číny nebo nové krizi na perifériích eurozóny), máte několik možností, jak investovat. Samozřejmě jako první se naskýtá varianta koupit fyzické zlato, pro krátkodobé či střednědobé spekulanty jsou tu futures nebo SPDR Gold Trust (GLD).

Graf: Vývoj ceny zlata v dolarech

zlato-vývoj

Sázka na pákový efekt

Další možností je investovat přímo do akcií těžařských firem. Nižší náklady a případná vyšší cena zlata se totiž pozitivně odrazí na ziskových maržích. Investice do akcií těžařů se tak dá považovat za sázku na pákový efekt, protože v případě pozitivního scénáře by marže procentuálně vzrostly více než samotná cena zlata a odrazit by se to mělo i v kurzu akcií.

Výběr jednotlivých akcií však může být pro běžného investora dosti náročnou záležitostí a u některých firem se investor vystavuje politickému riziku v zemi nebo regionu, kde se doly společností nacházejí. Proto se dostáváme k ETFs (Exchange Traded Funds).

Co nabízí burzovně obchodované fondy (ETFs)?

Zde se nabízí například Market Vectors Gold Miners (ticker GDX) obchodovaný na NYSE Arca (a snažící se kopírovat NYSE Arca Gold Miners Index), který aktuálně drží akcie 36 společností primárně se věnujících těžbě zlata.

Stejná společnosti nabízí i ETF investující do akcií takzvaného junior gold miners – Market Vectors Junior Gold Miners (ticker GDXJ), tedy menších a zpravidla nových firem, které se zaměřují na přípravu a rozvoj nových projektů. V portfoliu má GDXJ 69 titulů.

Junior miners mají větší potenciál na růst a tedy i zhodnocení kurzu akcií než molochy typu Barrick Gold či Randgold. Na druhé straně jsou rizikovější a o to více je v jejich případě vhodnější investovat prostřednictvím fondů, než se snažit vybírat konkrétní tituly.

Zdroj: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.