Jak vybrat ETF obchodované na trhu Xetra?

Jak vybrat etf obchodované na trhu xetra

Uvažujete o investici do ETF, ale nevíte, kde hledat potřebné informace? Na rozdíl od informačních listů (factsheetů) klasických podílových fondů jsou dokumenty k ETF různých správců velmi podobné. Naleznete v nich stručný popis ETF, aktuální složení portfolia, měnu fondu, historickou výkonnost, informace o nákladovosti fondu a mnohé další.

Základní informace k vybraným burzovně obchodovaným fondům můžete získat na několika zahraničních finančních serverech, stránkách světových burz, kde jsou fondy obchodovány, i na stránkách poskytovatelů ETF.

Informace z burzy

Každý, kdo se rozhodne investovat do ETF, musí znát nejen trh (index), který potřebuje pokrýt, ale i burzu, kde je daný fond obchodován. Domácí obchodníci s cennými papíry mají přístup jak na evropské, tak i americké trhy. Z hlediska počtu nabízených fondů jsou nejzajímavější trhy v USA (AMEX) a Německu (Xetra).

Pokud se například rozhodnete pro investici do ETF sledujícího vývoj indexu světových akcií MSCI World, a uvažujete o nákupu na německém trhu Xetra, nejprve navštivte stánky této burzy (ZDE). Vzhledem k tomu, že zde nejsou obchodovány pouze ETFka, musíte vyhledat lištu odkazující na burzovně obchodované fondy (ETFs).

Stejné fondy od různých správců

Databáze akciových fondů obchodovaných na německé burze je členěna do tří kategorií – podle zemí, regionů a sektorů. Našim záměrem bylo investovat do světových akcií, přejdeme tedy do kategorie regionálních indexů.

Na samém konci seznamu nalezneme fondy, které sledují index MSCI World. V nabídce jsou ETFka od iShares, Lyxor, Source ETF či UBS. Nalézt můžete i úžeji zaměřené fondy. Příkladem jsou ETFka sledující vývoj akcií z indexu MSCI World bez evropských akcií či titulů z eurozóny. Naopak širší zaměření poskytuje například iShares MSCI World (Acc – včetně rozvíjejících se trhů).

Na stránkách burzy získáte základní přehled o nabízených fondech. Do užšího výběru můžete zařadit například fondy s nejvyšším objemem majetku pod správou a přijatelnými poplatky za správu. Pro získání podrobných informací je vhodné navštívit přímo internetové stránky poskytovatele ETF.

Vlastní obsah informačního letáku

Pro naše účely jsme vybrali factsheet ETF iShares MSCI World. Hned v úvodu najdeme stručnou charakteristiku ETF. Zde se dočteme, že cílem fondu je co nejpřesněji kopírovat vývoj indexu světových akcií MSCI World. Do portfolia jsou zařazovány akcie společností z vyspělých zemí.

Další, pro investory důležitou informací, je regionální a sektorová alokace portfolia. Mírně přes polovinu portfolia zaujímají akcie z USA. Mezi nejvýznamnější sektory patří finance, spotřební zboží, informační technologie, průmysl, zdravotnictví, necyklické zboží a energetika.

Při výběru mezi stejně zaměřenými fondy byste měli přihlédnout k objemu majetku pod správou, způsobu replikace indexu, výši manažerského poplatku, měně fondu a měně, ve které je fond obchodován, způsobu nakládání s vyplácenými dividendami (pozn. reinvestice/výplata) a ceně jednoho podílu. Zajímejte se i o poměr, v jakém ETF sleduje index.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.