Střední Evropa příští rok poroste o 2,3 procenta

vývoj trhu

Země střední Evropy se příští rok vrátí k rychlejšímu tempu růstu a jejich ekonomiky porostou rychleji než země eurozóny. K tomuto růstu přispěje i pozitivní vývoj v České republice, uvádí Raiffeisen Research ve své aktuální studii.

V příštím roce by mělo dojít k výraznému ekonomickému oživení v zemích střední Evropy. Celkově by tento region měl růst o 2,3 procenta a jeho růst tak bude rychlejší než v zemích jihovýchodní Evropy (1,7 procenta) nebo Společenství nezávislých států (1,6 procenta). „Především vývoj v Polsku, České republice a na Slovensku bude hnací silou tohoto regionu,” uvádí dnes zveřejněná studie Raiffeisen Research.

Česká ekonomika by příští rok měla přidat 2,3 procenta, inflace by měla dosáhnout 1,1 procenta a nezaměstnanost na konci příští roku by podle odhadu analytiků Raiffeisen měla dosáhnout 7,3 procenta. „Pro rok 2014 očekáváme obnovení celosvětového růstu. K výraznému oživení dojde i ve vyspělých ekonomikách, např. v USA by mělo dojít k růstu o 2,5 procenta, v Japonsku o 2,3 procenta a v eurozóně o 1,5 procenta,” uvedl hlavní analytik Raiffeisen Research Peter Brezinschek.

Vývoj ve střední a východní Evropě mohou v příštím roce ovlivnit volby v některých zemích, trhy přitom mohou negativně reagovat na nestabilní vládu v Maďarsku a předčasné volby ve Slovinsku. Větší pohromou pro trhy však může být zavedení nových speciálních daní a regulatorních opatření.

Pozitivně by se v příštím roce mohly vyvíjet i kapitálové trhy, protože celkové ekonomické oživení bude mít pozitivní dopad na zisky firem. Ve střednědobém horizontu by přitom mohl být zajímavý výnos především u evropských akcií, z pohledu odvětví by pro příští rok měly být favority energie, komodity i finance.

Zdroj: Raiffeisenbank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.