Období nízkého rizika na trzích pokračuje

burza

Hlavní události z trhů komentují analytici společnosti Noble Markets.

FED žene trhy vzhůru

Uvolněná měnová politika americké centrální banky stála i v minulém týdnu za růstem akciových trhů, které v minulém týdnu uzavíraly na velmi vysokých úrovních – SP500 překonal hranici 1800 bodů a v pátek bylo obchodování uzavřeno na 1802,4 bodech, Dow Jones se přehoupnul přes 16000 bodů a v pátek uzavíral na 16036 bodech.

Akciové trhy: ambivalentní situace nepřeje vysokým objemům obchodů

Přesto však je riziko, které investoři na trzích vnímají, stále velmi nízké. Proto nelze očekávat, že by se trhy akciových indexů měly začít nějak výrazně propadat a spekulace na pokles by se tedy nemusela vyplatit. Na druhé straně ale vysoká úroveň dosažená indexy nesvědčí otevírání dlouhých pozic. Obchodované objemy se budou i nadále držet na nižších úrovních.

Vyjádření ECB ovlivnila kurs eura, nyní se čeká na data z Eurozóny

Euro na páru s dolarem v průběhu minulého týdne prudce oslabilo, když se z rady Evropské centrální banky dostaly na veřejnost informace o tom, že by ECB mohla v budoucnu zavést záporné depozitní úrokové sazby. Poté, co Mario Draghi tento komentář vyvrátil, euro své ztráty postupně umazalo, k čemuž mu dopomohly i páteční dobré výsledky indexu podnikatelského sentimentu institutu Ifo. Opět se ale ukázal rozpor mezi jižním křídlem eurozóny, které by si přálo uvolněnější monetární politiku, a Německem, které je na rozdíl od jihu ve výtečné ekonomické kondici a jakýmkoliv snahám o uvolnění se vehementně brání. Trh EUR/USD se tedy ve středu propadl až na cenu 1,3438 EUR/USD, ve druhé polovině týdne však své ztráty umazal a v pátek bylo obchodování uzavřeno na 1,3549 EUR/USD, což je v oblasti rezistence na úrovni 1,35 EUR/USD. Z krátkodobého hlediska není situace pro euro příliš dobrá, a pokud by se objevily další spekulace ohledně dalšího uvolnění politiky ECB nebo z Eurozóny přišla špatná data, mohlo by to evropskou měnu poslat dolů.

Libra na optimistické vlně, japonský jen naopak klesá

Libře se celý minulý týden dařilo, data z britské ekonomiky jsou pozitivní a výnosy z britských státních dluhopisů se nacházejí nad tříměsíčním průměrem. Trh GBP/USD tak pokračuje ve svém vývoji v širokém bočním trendu, ve kterém se pohybuje už od září, přičemž v pátek uzavřel obchodování na 1,6217 GBP/USD u jeho horní hranice.

Japonský jen k americkému dolaru naopak oslabuje. Program kvalitativního uvolňování Bank of Japan zatím nepřinesl mnoho výsledků, a tak se očekává jeho další prohloubení. V pátek bylo obchodování uzavřeno na 101,317 USD/JPY a čeká se další pokles jenu. Oslabování japonské měny navíc nahrává i technická situace na trhu –  kurs unikl z klesajícího trojúhelníku a překonal rezistenci na 100 USD/JPY.

Drahé kovy na cestě dolů, ropa Brent skokově oslabila

Nízká úroveň rizika, jak jej v současnosti vnímají investoři, se v minulém týdnu potkala s ženevskou dohodou o íránském jaderném programu. Nízké riziko posílá dolů zlato, které prolomilo podporu na úrovni 1272 USD/unce, v pátek uzavřelo obchodování na 1243,15 USD/unce a dále klesá. Cena ropy typu Brent se pak po podpisu ženevské dohody s Íránem propadla a ztrátu vyrovnává jen s obtížemi.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.