Co stojí za posledními korekcemi na trzích?

burza

Nejeden investor si může myslet, že hlavním důvodem stojícím za rozkolísaností trhů v nedávných dnech může zejména jednání americké centrální banky, která již dříve oznámila plán pozvolného utahování měnové politiky. Nicméně důvodů pro nervozitu investorů je více.

Dalším z důvodů je nervozita ohledně dluhového stropu, do kterého by měly USA začít narážet již tento pátek (7. 2. 2014). Absolutní nedostatek peněz bude mít americká vláda na konci února. Tlak na trhy se násobí také díky obavám ze zpomalování růstu světové ekonomiky. Tyto obavy nejsou až tak neoprávněné.

Dle známého investora Marca Fabera není v  rozvíjejících se ekonomikách prakticky žádný růst, dále v Číně dochází ke zpomalování, které je zásadnější, než se stratégové zřejmě domnívají a než přiznávají oficiální statistiky. Pokud bereme v úvahu, že většina růstových impulzů pocházela v posledních letech převáženě z emerging markets, tak díky oslabení aktivity v tomto regionu vytváří tlaky na zisky nadnárodních korporací. Faber reaguje na výrazně zvýšenou volatilitu na světových akciových trzích, která pokračuje také v tomto týdnu a budí dojem začátku nastupující rychlé korekce z blízkosti historických maxim, kam trhy vyneslo bezprecedentní kvantitativní uvolňování Fedu, potažmo ostatních světových centrálních bank.

S prosincovým oznámením omezení měsíčního objemu nakupovaných dluhopisů do bilance Fedu o 10 miliard dolarů, které bylo následně zopakováno v lednu, došla akciovým trhům „šťáva“. Konkrétně primárně těm rozvojovým a obávaná „nákaza“ se v tomto týdnu přenáší také do USA a Evropy.

Zvyšující nervozita je dobře vidět díky rostoucím hodnotám indexu VIX „tzv. „indexu strachu“, který již toto pondělí (3. 2. 2014) překročil hodnoty 20 bodů a za jediný den povyskočil o více jak 16 %. Nicméně z těchto hodnot ihned oslabil zpět pod 19 USD a dnes (4. 2. 2014) oslabuje již přes 12,5 %. Zde je nejpatrnější, že trhy nejsou klidné.

Graf: Vývoj indexu VIX

index vix

Nervozita může také dokládat jeden fakt, že klidné ruce (označení pro institucionární investory) vyklízejí pozice a přenechávají nadvládu nad trhy roztřeseným rukám (označení pro spekulanty). Tento jev bývá ve většině případů předzvěstí změny trendu. Nicméně jak říká jedno staré české přísloví „Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko?“ Tímto příslovím mám na mysli, že se začínají na internetu už opět množit hororové scénáře o tom, že se blíží větší korekce, ale pořád se vše může uklidnit a může se mluvit o dobré příležitosti pro long pozice.

Jak tedy rozložit finance tak, aby portfolio bylo správně diverzifikované?

Zlato

Každý investor by ve svém portfoliu neměl vše sázet na jednu kartu. A proto ideální příležitost nyní mají ti, co opustili akciové trhy a přesunuly své investice do komodit, jako je zlato, ropa, které jsou po loňském roce pod tlakem. Nikdo ale neví, zda zlato nepůjde ještě níže, nebo zda se nyní již odrazilo od pomyslného dna. Tak by neměl vše vrhat jen do long pozic na zlato.

Graf: Zlato

zlato

Ropa

Ropa po roce 2008 kdy napřed trhala rekordy s cenou za barel přesahující 147 USD a následným pádem v důsledku krize až pod 40 USD za barel osciluje v rozmezí mezi 110 a 80 USD za barel. Poslední rok se toto pásmo zúžilo mezi 90 – 110 USD. Zde se nabízí možnost při návratu ropy k 90 dolarové hranici směřovat první long pokyny s částí prostředků a další si nechat pro dotvoření pozic pokud by ropa měla tendence klesat k 80 USD.

Graf: Ropa

ropa

Dividendy

Část financí by investor mohl ukrýt do dividendových titulů. Zejména pak ETF DWX, které vyplácí 4x do roka dividendu o celkové hodnotě dosahujících necelých 7 % se při vhodném naplánovaní vstupu, může jevit jako ukrýt do pomyslného přístavu před bouří. V obrázku si můžete všimnout zakreslených podpor, které mohou dávat signál pro plánování vstupů, samozřejmě tento titul není nikterak volatilní a investoři ho spíše využívají pro zisky na dividendách.

Graf: DWX

dwx

Biofarmacie

Tento segment má převážně tendence jít si po vlastní ose a bez ohledu, jestli akciové trhy rostou, nebo klesají. Je to způsobené tím, že tento úzký segment je tak specifický a díky revoluci v USA co se týče zdravotnictví, tak biofarmeceutické společnosti dostávají prostor pro získávání dotací na tvorbu léčiv. Jednou takovou ukázkou může být ETF Market Vectors Biotech ETF (BBH). Nicméně zde je potřeba si vždy vyhledat více informací, z čeho je daný biofarmaceutický index složen a další faktory, které mají dopad na tento sektor.

Graf: BBH

bbh

Je potřeba dodat, že každý investor by měl skládat své portfolio dle svých finančních možností a dle investičních cílů. Investor, který má k dispozici 10 tisíc dolarů asi těžko bude investovat stejně, jako investor, který spravuje majetek v řádech milionů dolarů. Roli také hraje to, jak daný investor přistupuje k míře rizika, kolik je pro něj přípustné riskovat a hlavně jak moc aktivně chce do svého portfolia zasahovat.

Co se týče výhledu pro nadcházející období tak bude hodně záležet na fiskálním útese v USA. Toto a horšící se výkonnost čínské ekonomiky může přinést na trhy daleko větší nestabilitu, než jakou byla nestabilita a nejistota kolem krachujícího Řecka. Pokud by se naplnily veškeré černé scénáře, můžeme se během následujícího kvartálu dočkat korekce na akciových trzích v řádech desítek procent. Bude také záležet, jak to bude medializované. Pokud to media přeženou, může se na trzích projevit panika a tím pádem trhy oslabí prudce, stejně jako tomu bylo v roce 2008 a v roce 2011. Pokud to budou media pouštět do světa po malých dávkách a nevyvolají paniku, můžeme se dočkat dlouhodobé korekce na trzích, jako tomu bylo na začátku tisíciletí. Pro ilustraci přikládáme vývoj indexu S&P 500 za posledních 15 let.

Graf: S&P 500

S&P 500

Autor článku je zástupcem portálu STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.