Zlato ztratilo od začátku roku 27 procent

zlato

Zlato od začátku roku ztratilo 27 procent svojí hodnoty. Cena neaktivnějšího kontraktu obchodovaného na burze v COMEX v Chicagu byla na začátku roku 1676 dolarů za unci. Včera zlato prorazilo hranici 1220 dolarů za unci, což je nejníže od 8. července. Následně po zveřejnění nečekaně pozitivních statistik o vývoji zaměstnanosti v USA od společnosti ADP výrazně posílilo.

Podle údajů organizace World Gold Council se světová poptávka po zlatě dostala na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky. Celková poptávka dosahovala ve třetím kvartálu 869 tun. To je pokles o 21 procent oproti minulému roku. Cena zlata spadla již o 38 procent od svých maxim v roce 2011. Hlavní příčinou snížení poptávky jsou vládní opatření v Indii a snížený zájem ETF fondů. V Indii se ve třetím kvartálu spotřeba snížila o 32 procent na pouhých 148 tun zlata. Prodeje zlata z ETF se snížily, ale i přesto dosáhly 119 tun. Celkově ETF fondy v prvních devíti měsících tohoto roku prodaly 697 tun tohoto kovu, což odpovídá zhruba třetině světové produkce.

Zdroj: Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.