Divize Deutsche Bank láká investory na levnější ETF

trhy

Deutsche Asset & Wealth Management (DAWM), divize Deutsche Bank, se rozhodla radikálně snížit poplatky za správu u čtyř burzovně obchodovaných fondů.

Snaží se tak získat vyšší podíl na trhu, na kterém bojuje o přízeň institucionálních investorů například s investičními společnostmi Vanguard, BlackRock či Lyxor. Levnější fondy od DAWM však jsou dostupné i běžným investorům.

Zatím došlo ke snížení poplatků u ETF na DAX, FTSE 100, Eurostoxx 50 a MSCI USA. Roční poplatek byl stanoven na pouhých 0,09 % z objemu aktiv (dosud 0,15 až 0,30 %). DAWM se tak vyrovná Vanguardu a HSBC, které účtují 0,09 % u ETF kopírujících vývoj indexu S&P 500. U ETF na britský akciový index FTSE 100 se dokonce DAWM dostane pod úroveň společnosti Vanguard, která má poplatek 0,10 %. V průběhu roku plánuje DAWM seznam levných fondů rozšířit.

Radikální změny provádí DAWM taktéž u způsobu replikace, když v prosinci oznámila, že svých osmnáct největších synteticky replikovaných burzovně obchodovaných fondů hodlá transformovat na fondy, které podkladový index replikují držením fyzických aktiv. Změnami hodlá DAMW zvýšit do konce roku 2015 svůj podíl na německém trhu s ETF ze současných 12,5 % na 20 %.

Za zmínku stojí, že v minulém roce byla DAWM jediným z významných asset manažerů, který zaznamenal čistý úbytek investic ve svých ETF. Společnost to zdůvodnila tím, že došlo kvůli výběru zisků k odchodu některých velkých investorů z ETF kopírujícího vývoj německého akciového index DAX.

Zdroj: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank