Akcie v roce 2014 očima analytiků

tržní výhledy

Rok 2013 byl pro akciové trhy jedním z nejúspěšnějších za posledních dvacet let. Dařilo se především rozvinutým trhům, které posílily o 15-30%, emerging markets naopak výrazně zaostaly, což bohužel platí také pro pražskou burzu.

V loňském roce bylo hlavním tahounem růstu akciových trhů zvyšování ocenění (P/E), které mělo dvě hlavní příčiny: expanzivní měnová politika centrálních bank (dostatek likvidity na trzích) a pokles rizikových prémií (snížení pravděpodobnosti příchodu extrémně negativních scénářů). Fed nás v posledních měsících začal připravovat na to, že doba měnové expanze pomalu končí. Pro akciové trhy to znamená, že k dalšímu růstu budou potřebovat: a) pokračující pokles rizikových přirážek; b) potvrzení očekávaného trendu růstu zisků.

Z výše uvedeného vyplývá, že nutnou podmínkou pro to, aby byl rok 2014 pro akcie opět úspěšný, je pokračující růst globální ekonomiky. Většina makroekonomických indikátorů takové očekávání podporuje. Globální ekonomika se stále nachází pod svým potenciálem, je realistické předpokládat mírné oživení jak americké, tak i evropské ekonomiky. Příznivě vypadá situace také v Japonsku, největší nejistota zůstává v Číně, kde ovšem nepočítáme se scénářem „tvrdého přistání“. Podstatné je, že poprvé po dlouhé době by všechna hlavní světová ekonomická centra měla synchronizovaně růst.

Akciové indexy skončily rok 2013 na úrovních, které již nejsou levné z historického pohledu. Přesto se domníváme, že potenciál akciového trhu se ještě zdaleka nevyčerpal. Historie ukazuje, že období růstu globální ekonomiky se může teprve blížit polovině. Pokud považujeme riziko globální ekonomické recese za nízké (což považujeme), nevidíme příliš důvodů pro konec býčího trhu na akciových trzích. Zvláště když akcie zůstávají extrémně atraktivní ve srovnání s jinými třídami aktiv, především dluhopisy. Akciím historicky svědčí situace, kdy dochází k růstu výnosů na dluhopisových trzích z nízkých hodnot, globální ekonomika roste a inflační očekávání jsou utlumená. A právě v této situaci se nyní nacházíme.

Náš roční výhled na index S&P 500 indikuje férovou hodnotu ke konci roku 2014 na úrovni 2025 bodů, což dává 10% růstový potenciál. Podobný prostor vidíme také v Německu a na pražské burze. Naše investiční strategie je pro letošní rok založena na preferenci rizika jak ve smyslu tříd aktiv (akcie a high-yield dluhopisy nad dluhopisy s vysokým ratingem a peněžní trh), tak i v rámci akcií ve smyslu cykličnosti (preference cyklicky citlivých odvětví). Věříme, že tato strategie, doplněná o vhodně zvolené strukturované produkty, nám podobně jako v roce 2013 může přinést vyšší zhodnocení, než očekáváme u celého trhu.

Rizika z trhu samozřejmě nezmizela, kromě vývoje globální a zvláště čínské ekonomiky a chování centrálních bank (viz výše) je stále nutné pozorně sledovat vývoj na evropské periferii, situaci na Blízkém východě, podzimní US volby, chování regulátorů a mnoho dalších rizik, která mají potenciál ohrozit náš základní scénář, prezentovaný v tomto výhledu.

Celý dokument si můžete stáhnout ZDE

Zdroj: Marek Hatlapatka, Cyrrus

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.