Tlak na finanční sektor Ukrajiny roste

propad

Rostoucí napětí na Ukrajině zatlačilo její měnu na rekordní minimum proti americkému dolaru. Současná situace může začít ohrožovat stabilitu místního bankovního systému a zvýšit ztráty pro držitele ukrajinských dluhopisů. Prudký pokles hřivny během srpna ukončil relativní klid na ukrajinském finančním trhu.

Graf: Spotový kurz hřivny za dolar (Zdroj: Bloomberg)

Kurz hřivny

V půli dubna zvýšila ukrajinská centrální banka úrokové sazby a investory měla uklidnit finanční výpomoc od Mezinárodního měnového fondu ve výši 17 miliard dolarů. Finanční injekce měla odvrátit hospodářský kolaps země od počátku protestních akcí, které nakonec způsobily svržení místní vlády.
Poslední pokles hřivny zvyšuje přesvědčení investorské veřejnosti, že Ukrajina bude potřebovat větší finanční podporu, než jí prozatím byla poskytnuta. Od začátku srpna měna klesla proti dolaru o 6 procent a to hlavně díky pokračujícím bojům na východě země. Ruská humanitární pomoc zvyšuje obavy, že akce může položit základ pro invazi do Ukrajiny.

Slabá hřivna zvyšuje ekonomickou zátěž Ukrajiny. Znamená to především zvyšující se náklady na energie, zdražuje se dovážené zboží i obsluha vládních dluhů v cizích měnách. V případě, že se situace zhorší, bude dluhové břemeno dále zatěžovat finanční systém Ukrajiny a některé banky se mohou dostat do situace, kdy budou nuceny požádat o vládní pomoc. To by způsobilo další odtok vládních financí, což by výrazně zpochybnilo schopnost Ukrajiny splácet vládní dluhy. Trvalý pokles cen vládních dluhopisů může znamenat potíže pro velké zahraniční investory. Například pro společnost Franklin Templeton Investments, která je největším investorem do státních ukrajinských dluhopisů v přibližné hodnotě 7 miliard dolarů. Nicméně ukrajinská vláda prozatím nevynechala žádnou splátku svých dluhů i přesto, že se situace s Ruskem nadále zhoršuje.

Po intervencích s cílem podpořit vlastní měnu ukrajinská centrální banka prohlásila, že omezí své aktivity v tomto směru a je rozhodnuta plnit politiku flexibilní měny. Guvernérka banky Valeria Gontareva navíc uvedla, že úvěrová smlouva s MMF sama bance brání aktivně podporovat domácí měnu, což pro hřivnu byl jasný signál k dalšímu poklesu.

Po květnovém nárůstu ukrajinských rezerv v cizích měnách, které způsobila půjčka od MMF, se jejich stav opět v červnu snížil. Pokles činil téměř 900 miliónů dolarů na celkových 15,38 miliardy dolarů. MMF uvedl, že počáteční zátěžové testy bankovního sektoru ukázaly, že Ukrajina pravděpodobně bude muset vynaložit 5 procent svého HDP na stabilizaci vlastních bank, pokud hřivna oslabí nad kurz 12,5 hřivny za dolar. Kurz se v posledních dnech pohybuje okolo 13 hřiven za dolar.

Graf: Rezervy v cizích měnách ukrajinské národní banky v milionech dolarů (Zdroj: Národní banka Ukrajiny)

Rezervy ukrajinské národní banky

Fond prozatím schválil další finanční pomoc Ukrajině ve výši 1,4 miliardy dolarů. Ta by mohla být poskytnuta v září, nicméně ji ještě musí schválit Výkonná rada na konci srpna.

Pokud se začne situace na Ukrajině stabilizovat, je možné toho využít například investicí do burzovně obchodovaného fondu iShares MSCI Emerging Markets Eastern Europe (ESR). Fond je zaměřený na rozvíjející se trhy východní Evropy a aktuálně spravuje 150,3 miliónu dolarů. Jeho cena od začátku roku klesla o necelých 10 procent.

Graf: Cena burzovně obchodovaného fondu iShares MSCI Emerging Markets Eastern Europe (ESR) v dolarech, (Zdroj: Bloomberg)

ETF iShares MSCI Emerging Markets Eastern Europe

Autor příspěvku: Petr Habiger, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …