Týden na trzích: Amerika překonávala maxima

vývoj us

V právě končícím týdnu trhy opět překonávaly maxima a hodnota indexu S&P 500 se zastavila těsně u hranice 1800 bodů. Za příčinu nelze označit makrodata, která byla v tomto týdnu spíše slabší, ať už se jedná o počty žádostí v nezaměstnanosti, produktivitu či průmyslovou produkci.

Za hlavní důvod růstu lze považovat vystoupení nástupkyně Bernankeho na postu šéfa FEDu – Janet Yellen. Z jejích slov bylo patrné, že počítá s dalším pokračováním QE, a že stejně jako Bernanke, váže trvání programu hlavně k výši nezaměstnanosti, inflaci a udržitelnému růstu po odstranění stimulů.

Ropa se po předchozím dlouhém poklesu již druhým týdnem vyvíjí stranou kolem ceny 94 USD, zlato vůči uzavírací hodnotě minulého týdne nepředvedlo téměř žádný pohyb, přestože v první polovině jeho cena klesla. Týden zlato zakončilo u ceny 1 287 dolarů za unci. Pár EUR/USD se mírně zotavuje z propadu v týdnu předcházejícím a dostal se mírně pod hladinu 1,35. Ze sektorů se nejvíce dařilo službám, které přidávaly 2,1 %. Na opačném konci spektra se pohybovaly utility se ziskem 1 %.

Události následujícího týdne

Následující týden přinese jen o málo makrodat více, než tomu bylo v tomto týdnu. Výraznější je druhá polovina týdne. Ve středu budou zveřejněny například indexy spotřebitelských cen, tedy inflační čísla, maloobchodní tržby, prodeje vozidel, ale také FOMC Minutes, které přinesou detaily z minulého zasedání FEDu. Čtvrtek ukáže vývoj výrobních cen, výrobní index PMI nebo počty žádostí v nezaměstnanosti.

Zdroj: STOX.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.