Apple: Aktivista Icahn vzdal snahu o větší odkupy akcií

média

Známý aktivistický investor a miliardář Carl Icahn včera oznámil, že už nebude na nadcházející valné hromadě technologické společnosti Apple prosazovat větší objem zpětných odkupů akcií.

Vedení společnosti v čele s výkonným ředitelem Timem Cookem již v minulém roce rozhodlo, že akcionářům postupně vrátí ve formě dividend a zpětných odkupů 100 miliard dolarů.

Dosud bylo na dividendy a odkupy utraceno zhruba 60 mld., z toho 14 mld. na přelomu ledna a února, kdy vedení Applu využilo propadu kurzu akcií.

Icahn, který v Applu drží necelé 1 % akcií, však požadoval navýšení o dalších 50 miliard. Nezamlouvá se mu totiž, že hotovost neproduktivně leží na firemních účtech a navíc by se odkupy zvýšila hodnota aktiv připadající na jednu akcii, což by podpořilo růst jejich kurzu. Proti jeho návrhu se však postavili jiní vlivní akcionáři, včetně newyorských a kalifornských veřejných penzijních fondů. Záporné stanovisko zaujala v pondělí i společnost Insitutional Shareholders Services, která radí institucionálním investorům při hlasování na valných hromadách.

Icahn však dokázal i tuto porážku obrátit ve své vítězství, když v otevřeném dopise akcionářům Applu napsal: „Nevidíme důvod nadále trvat na našem nezávazném návrhu, zvláště když je společnost dosti blízko našemu požadovanému objemu odkupů.“ Zástupci Calpers (kalifornské veřejné penzijní fondy) a newyorských penzijních fondů zaměstnanců ve veřejné zprávě Icahnovo rozhodnutí přivítali, když jej označili za „dobrou zprávu pro dlouhodobé investory“, resp. „vítězství pro akcionáře.“

Apple má na svých účtech hotovost ve výši okolo 160 miliard dolar a dá se tedy předpokládat, že diskuse o využití těchto prostředků bude v budoucnu pokračovat, zvláště když to vypadá, že Icahn nemá v úmyslu se svého podílu zbavit a chce jej držet dlouhodobě, protože považuje akcie společnosti za významně podhodnocené.

Akcie Applu včera zakončily obchodování na Nasdaq na ceně 528,99 dolarů, plus 1,79 % oproti páteční zavírací ceně. Od začátku měsíce již posílily o 5,67 %, stále je jejich kurz níž než na začátku ledna, kdy se kurz pohyboval nad úrovní 550 dolarů za akcii.

Zdroj: FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank