Téma pro Evropu – břidličný plyn

trhy

V posledních měsících americký průmysl v porovnání s celosvětovou konkurencí výrazně profituje z čerpání energetických vstupů díky levnějšímu břidličnému plynu. Tato nová komodita dala výrazně na frak na zámořských kapitálových trzích společnostem těžící uhlí a energetikám vyrábějící energii z jádra.

Pondělní tisková zpráva ohledně nadnárodního ropného koncernu TOTAL, který mezi prvními bude investovat do odvětví průzkumu a těžby břidličného plynu v Británii, může pomalu a jistě znamenat pomalý obrat v energetickém nastavení na starém kontinentu. Nutno podotknout, že hlavním rozdílem této ne příliš šetrné těžby mezi Evropou a US je ve vlastnictví půdy, kde američtí vlastníci půdy přímo profitují z těžby na svých pozemcích, kdežto ve většině evropských zemí jsou hlavními vlastníky těžebních nalezišť přímo samotné státy, které stále čelí významným odpůrcům z řad různých organizací.

Další významná naleziště se nacházejí v Polsku a na Ukrajině, kde už od loňského roku je přímo zainteresovaná společnost Chevron. Pro zajímavost se stačí podívat na výkonnost americké společnosti Cheniere Energy Inc. (LNG), která za poslední tři roky potěšila investory více než 700% nárůstem.

Zdroj: Jakub Menšík, Grant Capital