Lagardeová: Světová ekonomika jde správným směrem

vývoj trhu

Šéfka MMF Christine Lagardeová uvedla, že světová ekonomika se ubírá správným směrem a předpokládá pro rok 2014 silnější růst než v roce 2013. Přesto však podle ní globální ekonomika nedosáhne svého potenciálu a proto není potřeba se obávat inflace. Zároveň otevřeně vyzvala světové lídry, aby bojovali s hrozbou deflace. Během několika příštích dní by měl MMF vydat prognózu růstu globální ekonomiky na rok 2014. Včera byla v USA vydána Béžová kniha Fedu. Informace uvedené ve včerejším zápisu vyznívají optimisticky. Poměr distriktů, které rostly rychlejším tempem, se zvyšuje. To značí, že americká ekonomika nabírá dech – zlepšuje se nezaměstnanost i stav průmyslu.

Sněmovna reprezentantů odhlasovala návrh rozpočtu, který počítá s financováním vládních úřadů do 30. 9. 2014. Tímto krokem američtí zákonodárci odvrátili hrozbu shutdownu, jakého jsme byli svědky v říjnu 2013, kdy byly na 16 dní uzavřeny některé vládní úřady. Demokraté i republikáni byli nuceni udělat ústupky, protože reputace politiků značně utrpěla po říjnovému shutdownu a politici nechtěli dalšími tahanicemi riskovat hlasy voličů. Během včerejška měl proslov zástupce atlantského Fedu Dennis Lockhart, který předpokládá, že program QE bude ukončen do konce roku. Zajímavostí je, že poprvé uvedl odhad tzv. plné míry zaměstnanosti. Podle něj je optimální míra nezaměstnanosti v pásmu 5,5 % – 6,0 %. Dokud se nezaměstnanost nedostane na tuto úroveň, neměla by hrozit zvýšená inflace. Dnes budou ve 14:30 SEČ zveřejněna čísla o počtu amerických žádostí o podporu a inflace. Obě dvě makrodata jsou poměrně významnými faktory, které ovlivňují rozhodováni Fedu. Ve 13:30 zveřejní výsledky za poslední kvartál americká banka Goldman Sachs a ve 14:00 společnost Citigroup.

Zdroj: Cyrrus

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.