Dočasná převaha medvědů na trzích

vývoj trhu

Středa přinesla většině trhů Evropy mírnou korekci, které odolal z klíčových parketů jen DAX svým nepřesvědčivým závěrem 0,10 %.

V USA negativní postoj investorů dále podpořil zveřejněný zápis ze zasedání FOMC, kde se ukázala ochota FEDu přikročit k brzkému omezení QE, budou-li silná data přicházející z ekonomiky dál potvrzovat její růst. FED očekává postupné zlepšování pracovního trhu, díky kterému by „v nadcházejících měsících“ mohl přistoupit k omezování odkupu aktiv, což investoři naladění předchozími postoji B. Bernankeho i J. Yellen slyší jen velmi neradi. Hlavní indexy tak zavřely s výsledkem DJIA -0,41 %, S&P 500 -0,36 % a Nasdaq Comp. -0,26 %.

Předposlední seance tohoto týdne v Asii odrážela náladu amerických trhů a většina indexů končila poklesem, z něhož výrazně „vyčnívá“ Japonsko závěrem na Nikkei 225 1,92 %. K růstu trhu dopomohl výsledek z dvoudenního zasedání japonské centrální banky. BoJ podpořila politiku premiéra Šinza Abeho, potvrdila mírný růst třetí největší světové ekonomiky již 4. čtvrtletí v řadě, růst exportu i přes zveřejněný schodek obchodní bilance a ponechání uvolněné měnové politiky pro další období.

Evropa dnes dál pokračuje v opatrném vybírání zisků a hlavní trhy aktuálně obchodují v poklesu DAX -0,48%, CAC 40 -0,85 % a FTSE 100 -0,20 %. Pražská burza tento sentiment kopíruje a PX klesá na hodnotu 1011,59 bodu (-0,28 %) Z jednotlivých titulů nejvíce oslabuje Komerční banka (-2,16 %) a po slabších výsledcích i výhledech akcie Pegas (-1,86 %), následované CETV (-0,95 %) a ČEZ (-0,84 %). Naproti tomu akcie Erste Bank dnes korigují předchozí pokles ziskem 1,79 % a akcie Orco posilují 1,27 %.

Prozatím je však chuť investorů k výraznějším prodejům tlumena kladnými postoji centrálních bank k pokračujícím štědrým stimulacím, dlouhodobým růstem trhů i absencí výrazně negativních zpráv. Proto je jakýkoliv pokles vnímán spíše jako příležitost ke vstupu do nových pozic.

Autor: Milan Andrys, Grant Capital

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.