Nemovitostní fondy opět v hledáčku investorů

nemovitosti

Mnoho lidí hledá v nemovitostech alternativní způsob zajištění na stáří, ochranu proti inflaci nebo prostředek zhodnocení volných peněz. Při nákupu reálných nemovitostí musíte znát situaci na realitním trhu, mít dostatek času a peněz. V mnoha ohledech je jednoduší investovat do nemovitostí prostřednictvím realitních fondů.

Investice do nemovitostí je považována za investici, která přináší bezpečné uložení peněz, s očekávaným trvalým nárůstem hodnoty v rámci předpokládaného kontinuálního růstu cen nemovitostí. Mýtus trvalého růstu je ovšem spíše zbožným přáním a historická data ho příliš nepodporují. Nemovitostní trh je ve skutečnosti volatilní a citlivý na vývoj ekonomiky, po období růstu dochází zase k jeho poklesu. Historická data představují pouze určitou nápovědu, ale žádnou garanci budoucího vývoje.

Americký nemovitostní trh se vzpamatovává z recese

Zajímavé možnosti nabízí v současnosti americký nemovitostní trh, který se začíná vzpamatovávat z krize. Ceny nemovitostí začínají po pěti letech opět růst. Prostředí nízkých úrokových sazeb a mírný ekonomický růst přispívají ke stimulaci poptávky po nemovitostech. Pro investory je rovněž atraktivní, že podle amerických zákonů musí společnosti produkující příjem z realit (REIT – Real estate investment trust) rozdělit 90 % příjmů ve formě dividend.

Zajímavá ETFka můžeme ovšem najít také mezi fondy orientujícími se na globální nebo rozvojový nemovitostní trh.

Nemovitostní ETFka vykazující zajímavé výnosy

Market Vector Mortgage REIT Income ETF (MORT)

Aktiva fondu tvoří pouze 25 amerických společností. Fond sleduje index Market Vectors Mortgage REIT Index. Od začátku roku fond připsal 7,3 %, za rok pak 15,5 %. Dividendové výnosy za rok činí 10,85 %. Správa fondu přijde na 0,4 %.

Vanguard REIT ETF (VNQ)

Vanguard REIT ETF je největším nemovitostním ETFkem s aktivy dosahujícími 18 miliard dolarů. Jen v letošním roce investoři dali do aktiv fondu 1,4 miliard dolarů. Fond sleduje index MSCI REIT Index s tím, že investuje do všech akcií indexu, tzn. uplatňuje úplnou fyzickou replikaci. Fond dosáhl v letošním roce zhodnocení 13,3 % a za rok si připsal výnosy ve výši 22,4 %. Roční dividendový výnos činí 3,2 % a poplatek za správu je 0,12 %.

iShares Dow Jones U.S. Real Estate Index Fund (IYR)

Tento fond drží ve svém koši 89 akcií, které se snaží kopírovat index Dow Jones U.S. Real Estate Index. V letošním roce fond přijal investice ve výši 231,4 milionů dolarů a celkově vykazuje objem aktiv ve výši 5,6 miliard. Výkonnost v letošním roce činí 11,7 %, když za rok fond připsal 21 %. Roční dividendový výnos dosahuje 3,4 % a správní poplatek je 0,47 %.

SPDR DJ International Real Estate ETF (RWX)

Fond sleduje index Dow Jones Global ex-U.S. Select Real Estate Securities Index. Index tvoří cenné papíry společností globálního nemovitostního trhu bez USA. Z hlediska struktury účastí podle zemí mají největší zastoupení v portfoliu fondu Japonsko 19,8 %, Austrálie 16,5 %, Velká Británie 12,2 %, Hongkong 11,8 %, Kanada 10,5 %, Francie 9,6 % a Singapur 8,5 %. Meziročně dosáhl fond výnosu ve výši 33,6 %, V tomto roce připsal zatím 5 %. Roční dividendy dosáhly 6,2 % a za správu fondu zaplatíte pouze 0,59 %.

Guggenheim China Real Estate (TAO)

Guggenheim China Real Estate investuje minimálně 90 % do cenných papírů nebo depozitních poukázek, z kterých je tvořen index AlphaShares China Real Estate Index. Hlavní zastoupení ve fondu představují cenné papíry společností z Hongkongu 81,8 %, dále Číny 17 % a Singapuru 1,2 %. Fond vykázal roční výnos ve výši 43,5 %. V letošním roce zatím výkonnost stagnuje -0,13 %. Roční dividendový výnos činil 1,7 % a náklady na správu jsou 0,7 %.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …