Trhy na pozitivní vlně QE

vývoj trhu

Akciové indexy USA i EU pokračovaly v býčím trendu a uzavřely uplynulý týden růstem. Ten vychází z důvěry investorů v další pokračování uvolněné politiky FED. Rovněž makroekonomická data z USA (pokles inflace, nižší využití kapacit, zpomalení průmyslové aktivity spolu s nižšími hodnotami průmyslové produkce) tyto úvahy podporují. I BCP Praha kopírovala vývoj na ostatních evropských trzích a index PX si zejména díky závěrečné aukci připsal v pátek zisk +0,76% (1009,24 bodů), o který se zasloužily především akcie obou bank (Komerční banka vzrostla na 4580 CZK s denním maximem 4606 a Erste Bank posílila na 684,9 CZK).

Rovněž v úvodní seanci tohoto týdne se na klíčových indexech Asie odrazila pozitivní nálada z USA, kterou dále posílily informace o plánu čínské vlády podpořit hospodářství země dalšími reformními kroky. Hlavní západoevropské indexy v úvodu seance „přešlapovaly“ v mírně negativních úrovních, aktuálně se pohybují FTSE 100 +0,10%, CAC 40 +0,23% a DAX +0,40%. V rámci střední Evropy nejvýrazněji posiluje PX (1021,35 bodů, +1,20%), doprovázený Polskem (+0,54%), Rakouskem (+0,14%) a Maďarskem (+0,02%).

Přestože se na trzích stále více množí hlasy poukazující na skutečnost, že QE pomáhá spíše akciovým trhům než rozvoji hospodářství v dotčených zemích, nelze předpokládat s ohledem na průběžně zveřejňovaná slabší hospodářská data, nastávající změny ve vedení FED i politické názory odklon od stávající politiky a tudíž lze tvrdit, že hlavní světové indexy ještě neukázala svá letošní maxima. Jako „varovný prst“ k zamyšlení investorů nad možnými riziky a nutností ochrany investic na současných cenách působí vyjádření Andrewa Huszara pro deník WSJ z konce minulého týdne, v němž uvádí důvody svého odchodu z pozice vrcholového manažera pro QE a hodnotí, že QE nefunguje jako stimulant růstu ekonomiky ale pomáhá pouze investorům z Wall Street, kteří stále více FED ovlivňují.

Autor: Milan Andrys, společnost Grant Capital

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.