Na poplatcích záleží. ETF investoři mají na výběr

peníze

Každá investice má své náklady. V případě klasického podílového fondu platíte vstupní poplatek a poplatek za správu fondu. U ETF si účtuje obchodník s cennými papíry poplatek za každý provedený obchod a správci ETF náleží správcovský poplatek. Jak se liší výše těchto poplatků?

Ať už investujete do klasických podílových fondů či ETF, musíte počítat s náklady. V konečném zúčtování se výše zaplacených poplatků promítne v celkovém „čistém“ výnosu. U poplatků vždy platí, čím méně, tím lépe. Pro názornost jsme porovnali výši poplatků u klasických podílových fondů a ETF.

Náklady u podílových fondů

Konečný výnos vaší investice do podílového fondu snižují dva typy poplatků – vstupní (výjimečně i výstupní) a za správu fondu. Vstupní poplatky se dle typu fondu pohybují zpravidla od půl do pěti procent. Pokud budete uvažovat o investici ve výši 10 tisíc euro s tříprocentním vstupním poplatkem, zaplatíte hned na začátku 300 euro (8 340 korun). Tento poplatek připadá investičnímu zprostředkovateli či poradci. Stály služby vašeho poradce za tuto částku?

Kdo chce ze svých úspor vytěžit maximum, měl by porovnávat i výši poplatku za správu fondu s výsledky práce portfolio manažera fondu. Pokud dokáže manažer vašeho fondu dlouhodobě překonávat trh, poplatek za správu vašich peněz si zaslouží. Řada studií ale ukazuje, že většina manažerů aktivně řízených fondů nedokáže dlouhodobě překonávat trh. O úspěšnosti manažerů vypovídají například výsledky studie společnosti Vanguard: po 15 letech překoná trh jen 27 procent aktivně spravovaných fondů.

Náklady u ETF

V případě investice do burzovně obchodovaných fondů (ETFs) platíte za správu ETF a poplatky obchodníka. Za správu si účtují ETF společnosti obvykle od 0,05 % do 0,8 % p.a. Tento náklad je již započítán v kurzu ETF.

Za realizaci obchodu (nákup, prodej) zaplatíte u českých brokerů v případě eurových investic od 5 eur výše. Poplatky obchodníka mohou vypadat následovně – za realizaci obchodu zaplatíte 9,95 EUR + 0,1 % z částky nad pět tisíc eur. V případě investice ve výši 10 tisíc euro (nákupu a prodeje) zaplatíte celkem 29,9 euro (831 korun).

Modelový příklad

Pan Novák chce investovat 10 tisíc euro po dobu deseti let. Rozhoduje se mezi klasickým podílovým fondem a burzovně obchodovaným fondem se zaměřením na světové akcie. Očekávaná roční výkonnost je 6 %.

Srovnání produktů:

  • ING (L) Invest World: vstupní poplatek 3,5 %, poplatek za správu 1,8 p.a.
  • Částka po uplynutí 10 let po započítání všech nákladů: 14 561,45 EUR
  • Čistá roční výkonnost: 3,83 %

iShares MSCI World ETF: vstupní poplatek 0,3 % (nákup a prodej 29,9 EUR), poplatek za správu 0,24 % p.a.

  • Částka po uplynutí 10 let po započítání všech nákladů: 17 454,59 EUR
  • Čistá roční výkonnost: 5,73 % p.a.
  • Při investicí do ETF vydělá pan Novák o 2 893,14 EUR více.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …