Seznam nejžádanějších ETF

spokojený investor

Zkuste uhádnout, které burzovně obchodované fondy patří mezi ty nejvíce obchodované. Pokud jste tipovali ETF investující do akcií amerických společností, rozvíjející se země a index strachu, nezbývá než vám pogratulovat. Pro ostatní přinášíme seznam čtyř nejvíce obchodovaných ETF.

Možná si právě říkáte, že sledování různých seznamů a žebříčků vám peníze nevydělá. V případě průměrných denních obchodů u jednotlivých burzovně obchodovaných fondů je však dobré udělat výjimku.

Představte si, že se rozhodujete mezi dvojící ETF sledující stejný index. Jedním z parametrů, který byste měli určitě zohlednit, je denní objem obchodů. Obvykle totiž platí, že fondy s vysokými objemy obchodů jsou používány nejaktivnějšími obchodníky a velkými hráči. Žádané a hojně obchodované fondy jsou zárukou výborné likvidity a nízkých spreadů. Nyní již k samotnému seznamu ETF.

ETF SPDR S&P 500 (SPY)

Tento fond je mezi investory nejoblíbenější. Podle statistiky portálu yahoo.com dosahují jeho průměrné denní objemy obchodů hranici 85 milionů dolarů (pozn. měřeno na horizontu tří měsíců). Celkově má toto ETF ve správě více než 172 miliard dolarů.

ETF SPDR S&P 500 se současně řadí mezi nejstarší fondy, na trh bylo uvedeno již v roce 1993. Jak napovídá označení fondu, investuje do amerických top akcií z indexu S&P 500.

iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM)

Burzovně obchodovaný fond od iShares se zaměřuje na akcie firem z rozvíjejících se zemí. Tento fond byl založen v dubnu roku 2003 a od svého vzniku získal do správy více než 44 miliard dolarů. Průměrný denní objem obchodů dosáhl za poslední tři měsíce téměř 47 milionů dolarů.

iShares Russell 2000 ETF (IWM)

Toto ETF investuje do akcií „menších“ amerických firem (small-caps). Na trh byl fond uveden v květnu roku 2000. V současné době spravuje tento fond aktiva za necelých 25 miliard dolarů. Průměrný denní objem obchodů se aktuálně blíží k hodnotě 36 milionů dolarů.

iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXX)

Na čtvrté pozici se umístnilo velmi oblíbené ETN, které sleduje index volatility VIX (pozn. VIX bývá často označován jako index strachu). Z pětice představených fondů patří ETN z tickerem VXX mezi nejmladší, na trh přišlo na začátku roku 2009. Z hlediska objemu spravovaných aktiv patří mezi menší fondy, aktuálně spravuje mírně přes jednu miliardu dolarů. Nižší hodnotu však vysvětluje fakt, že se jedná především o produkt využívaný ke spekulaci. Průměrný denní objem obchodů se aktuálně blíží k hranici 34,5 milionu dolarů.

Doplnění: Delší seznamy nejvíce obchodovaných ETF naleznete na stránkách portálu etfdb.com. Pokud máte vybráno vlastní ETF, aktuální hodnoty můžete sledovat například na portálu yahoo.com.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …