Jak bylo letos a co přinese rok 2014?

výběr brokera

K nejvýznamnějším domácím událostem ve světě financí patřily letos devizové intervence České národní banky. Dopady řízeného oslabení české koruny, k němuž se ČNB v listopadu uchýlila po 11 letech, se projeví především až v roce 2014.

Česká ekonomika však za výkonem Evropy i USA stále zaostává, ač v poslední době došlo k opatrnému oživení v důsledku zahraniční poptávky. Finanční experti ČSOB a Ery se však shodují, že intervence proti koruně tento proces nijak výrazně neurychlí, navíc očekávají, že světová ekonomika v roce 2014 zrychlí.

„Lépe by se mělo vést Spojeným státům i eurozóně,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Ery. „Na starém kontinentě ale oživení bude dál pomalé a růst pravděpodobně výrazně nepřekoná 1 %. Hlavními brzdami bude absence domácí poptávky, nefungující jednotný pracovní trh a rizika spojená s přechodem na jednotný bankovní dohled,“ dodává. Ekonomika USA vypadá podle Bureše na první pohled zdravěji a jediným výraznějším rizikem jsou v tuto chvíli složité debaty nad navýšením dluhového stropu.

Svítá na lepší časy také u nás?

I česká ekonomika by se pozvolna měla vracet k růstu. „Pozitivně by ji mohla i nadále ovlivňovat zahraniční poptávka, zvláště po osobních automobilech,“ vysvětluje analytik ČSOB Petr Dufek. Rok 2014 by podle něj mohl přinést dlouho očekávaný obrat v investicích firem a snad i veřejného sektoru. „Novou realitou, s níž se budou muset potýkat jak spotřebitelé, tak výrobci a obchodníci, bude slabá koruna. Po letech přichází díky levnějším energiím a telefonování období rekordně nízké inflace, která by se mohla konečně příznivě projevit na kupní síle domácností,“ doplňuje Dufek.

Tahounem je průmysl

Oba analytici se shodují na tom, že chybí domácí poptávka a většímu propadu brání pouze zpracovatelský průmysl. „V propadu i nadále pokračuje bytová výstavba. Rok 2013 tak zřejmě bude nejhorším rokem pro výstavbu bytů za posledních 17 let,“ upozorňuje Petr Dufek z ČSOB. „V příštím roce by se už měly projevit důsledky intervence, které pomohou především exportérům. Ovšem nemyslím si, že se to výrazněji promítne do vyšší ochoty investovat a nabírat nové pracovníky. Pro tato rozhodnutí je klíčová síla zahraniční poptávky a obecná stabilita podnikatelského prostředí,“ uzavírá Jan Bureš z Ery.

Zdroj: ČSOB

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.