Koruna dosáhla vůči dolaru na své letošní maximum

peníze

Během uplynulého týdne proti sobě stály dva hlavní faktory ovlivňující dění na devizových trzích. Na jedné straně byly geopolitické události a na druhé spekulace týkající se budoucího směru měnové politiky ECB.

V okamžiku, kdy trhy rozhodly, že politici v otázce ruské okupace Krymského poloostrova zaujmou spíše diplomatickou cestu, začaly bezpečné měny v podobě švýcarského franku, japonského jenu a do určité míry i amerického dolaru ztrácet své předchozí zisky. Situace kolem Krymu ale zůstává i nadále napjatá a odezva západu ve formě různých sankcí na sebe nenechala příliš dlouho čekat. Týden se také nesl ve znamení měnových zasedání kanadské, australské, polské a anglické centrální banky, které ve všech případech ponechaly současné nastavení měnové politiky beze změny na základě pokračujícího oživení globální ekonomiky. Nejistota kolem směru měnové politiky ECB byla do samotného oznámení kvůli řadě předchozích komentářů různých představitelů centrální banky vysoká. Některé výroky na adresu vývoje inflace a hospodářského růstu eurozóny potvrdily spekulace, že konsenzus v řadách tvůrců měnové politiky nebyl zatím dosažen. To ještě více zvýšilo nervozitu obchodníků.

TIP:

Koruna minulý týden nezaznamenala na lepší než očekávaná makrodata z pohledu eura větší reakci. Výrobní index PMI vykázal nejlepší výsledek za posledních 34 měsíců. Průzkum indikoval, že tento sektor ekonomiky se nachází v oblasti růstu již 10 měsíců v řadě. Mezitím byla zveřejněna revize výsledku HDP za 4. čtvrtletí, který zaznamenal výrazný růst nad odhady analytiků, když se mezikvartálně zvýšil o 1,9% oproti očekávání 1,6%. Hlavním důvodem tohoto růstu je zvýšení daní a měnové intervence ČNB z listopadu loňského roku. Příznivá data byla částečně kompenzována výroky členů centrální banky, kteří nadále poukazují na holubičí nastavení měnové politiky. Ve vztahu k americkému dolaru koruna v závěru týdne kvůli vývoji na eurodolarovém trhu dosáhla na letošní maximum.

Hlavní události tohoto týdne

Pokud lepší makroekonomické údaje z minulého týdne neměly na kurz koruny vůči euru větší dopad, nebude tento týden příliš odlišný. Nicméně investoři budou pozorně analyzovat nejnovější ukazatele spotřebitelské inflace za únor. Několik měsíců po měnových intervencích ČNB ve snaze oslabit korunu by data měla tyto kroky již vykázat. Výsledek pod očekáváním trhu nebo indikace, že by cenová hladina mohla klesnout ještě níže by vyvolala obavy z možného zvýšení kurzového cíle ze strany centrální banky. Devizové intervence by se tento týden měly také odrazit v nejnovějších údajích bilance zahraničního obchodu a to zejména v růstu exportu.

Zdroj: David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika