ETF investující do firem, které odkupují zpět své akcie

peníze

V posledních týdnech a měsících stále více amerických korporací vrací peníze investorům ve formě vyšších dividend či zpětných odkupů akcií. Nabízí se otázka Proč? Firmy v současné době nemají pro obrovské rezervy hotovosti žádné produktivní využití.

Hodně sledovaný je třeba případ společnosti Apple, která za poslední rok vyplatila akcionářům v podobě dividend a odkupů vlastních akcií zhruba 60 miliard amerických dolarů. Přičemž celých 14 miliard vynaložil Apple na své akcie na přelomu ledna a února. A dalších 40 miliard je ještě v plánu.

Index firem, které odkupují své akcie

Apple není jedinou společností, odkupující zpět své akcie. Jak ukazuje složení NASDAQ US Buyback Achievers Index, takových korporací jsou na americkém akciovém trhu desítky. Uvedený index obsahuje pouze ty společnosti, které za posledních dvanáct měsíců odkoupily minimálně 5 % z celkového objemu vydaných akcií. Zmíněný Apple momentálně v indexu není, protože ještě nesplnil pětiprocentní hranici, ale zdá se, že do něj má úspěšně nakročeno.

Odkupování akcií zvyšuje hodnotu aktiv a zisk připadající na akcie zbývajících akcionářů, což podporuje kurz akcií daných společností na burze, tedy alespoň krátkodobě. Ze střednědobého a dlouhodobého hlediska samozřejmě hrají důležitější roli fundamenty (hospodaření společnosti).

Složení indexu

V indexu je v současnosti zahrnuto 177 společností, s jejichž akciemi se obchoduje na amerických akciových trzích. Z nejznámějších společností, které splňují kritéria, zmiňme AT&T INC, Directv, General Motors, Halliburton, Hoome Depot, NVIDIA, Oracle, Pfizer, Time Warner Cable či Yahoo. Největší podíl (34 %) zaujímá sektor zbytného spotřebitelského zboží (Consumer Discretionary), 17 % zaujímají technologické korporace, po 11 % společnosti ze sektoru finančních služeb a zdravotnictví.

Nabízené ETF

Na vývoj indexu US Buyback Achievers můžete investovat přes ETF společnosti Invesco – PowerShares Buyback Achievers Portfolio. Fond nabízí alternativu ke klasickým pasivním ETF replikujícím vývoj akciových indexů (S&P 500, Russell, sektorové indexy). V tomto případě se jedná o tzv. koncept smart beta, což znamená, že portfolio fondu je vytvořeno na základě jiných kritérií, než je klasické zastoupení akcií korporace v indexu dle výše tržní kapitalizace. Strategií v rámci smart beta je mnoho, kromě Buyback Achivers také existují třeba ETF, jejichž portfolio je složené z akcií s vysokým ukazatelem beta, s vysokým dividendovým výnosem nebo kvalitními ukazateli hospodaření.

Fond PowerShares Buyback Achievers Portfolio, jenž vznikl na konci roku 2006, patří mezi ETF k relativně k dražším, když celková roční nákladovost je 0,71 %, i tak ale vychází výrazně levněji než klasické podílové fondy investující do akcií se svými vstupními poplatky a ročními provizemi z objemu aktiv. Nadprůměrná je výkonnost fondu, když za poslední rok šla hodnota podílu nahoru o 45 %, což je zhruba o 13 % více než index S&P 500. Jak ukazují graf a tabulka, slušná je výkonnost i z dlouhodobějšího hlediska, naposledy tato strategie vyšla hůře než S&P 500 v roce 2007.

Zdroj: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.