Červenec byl pro ETFka zatím nejlepším měsícem roku

obchodník

Společnost BlackRock pravidelně sestavuje měsíční statistiky burzovně obchodovaných produktů (ETP). Zveřejněná čísla ukazují, že letos v červenci se žádná okurková sezóna nekonala. První prázdninový měsíc byl z pohledu nově vložených prostředků zatím nejúspěšnějším měsícem. Co zajímavého ukázala aktuální statistika?

Pokud jste již v médiích četli o burzovně obchodovaných produktech, jistě jste narazili na tvrzení, že tyto produkty získávají stále více příznivců mezi institucionálními i drobnými investory. Že nejde o pouhou frázi, potvrzuje aktuální statistika společnosti BlackRock. Od začátku letošního roku vložili investoři do burzovně obchodovaných produktů více než 143 miliard dolarů. Pokud tempo růstu vydrží, bude překonán příliv prostředků za rok 2012.

Pokud porovnáte statistiky za jednotlivé měsíce, zjistíte, že právě červenec byl v letošním roce nejúspěšnějším obdobím – do burzovně obchodovaných produktů vložili investoři 44,1 miliardy dolarů. Překonáno bylo maximum ze září minulého roku, kdy přiteklo do ETP 45,1 miliardy dolarů.

Optimismus na akciových trzích, pesimismus na zlatě

Od začátku letošního roku se těší přízni investorů především produkty sledující americké akcie. Ty si od začátku letošního roku připsaly více než 102 miliard dolarů. Na druhém místě s 28 miliardami dolarů jsou produkty navázané na japonské akciové indexy (pozn. především se jedná o akciové ETFs). Investoři věří i produktům, které sledují dluhopisy s krátkou dobou splatnosti (26,5 miliard dolarů).

Ruce pryč dávají letos investoři od akciových burzovně obchodovaných produktů, které se zaměřují na akcie firem z rozvíjejících se zemí. Za největší propadák letošního roku můžeme ovšem označit produkty, které participují na vývoji ceny zlata. Ze „zlatých produktů“ již odteklo necelých 31 miliard dolarů.

Nejzajímavější fondy

Statistika sleduje i produkty z pohledu přílivu a odlivu spravovaných prostředků. Nejvíce prostředků letos přilákal burzovně obchodovaný fond SPDR S&P 500, který získal více než 9,2 miliardy dolarů. Na dalších příčkách jsou ETFka WisdomTree Japan Hedged Equity (9 mld. USD), iShares MSCI Japan (5,5 mld. USD) a iShares Russell 2000 (4,9 mld. USD).

Na opačné straně žebříčku naleznete SPRD Gold (-19,8 mld. USD), iShares MSCI Emerging Markets (-8 mld. USD) a iShares Barclays TIPS Bond (-5,5 mld. USD).

Největším správcem zůstává iShares

Na konci července bylo na trzích zaregistrováno 4 901 burzovně obchodovaných produktů. Celkový objem spravovaných aktiv přesáhl hodnotu 2,1 bilionu dolarů. Nejvíce prostředků svěřili investoři společnosti iShares, a to 836 miliard dolarů. Na dalších místech najdete providery State Street (370 mld. USD), Vanguard (296,9 mld. USD) a Invesco PowerShares (88,6 mld. USD).

Co skrývá zkratka ETP (Exchange Traded Product)? Dříve společnost BlackRock uváděla statistiky pro jednotlivé kategorie burzovně obchodovaných produktů – ETF, ETC a ETN. Největší podíl v celé skupině burzovně obchodovaných produktů mají prvně zmíněné burzovně obchodované fondy (ETFs). Ty se nejčastěji snaží co nejtěsněji kopírovat výkonnost některého z dluhopisových či akciových indexů. Ostatní skupiny produktů mají v porovnání s ETFs velmi malé zastoupení.

Zdroj: ETP LANDSCAPE, BlackRock, July 31, 2013.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.