Vybíráte fond? Zajímejte se o všechny poplatky

peníze

Každý, kdo se rozhodne investovat, musí počítat s poplatky. V případě nákupu podílových listů klasických fondů zaplatíte vstupní poplatek, někdy se můžete setkat i se zpoplatněným výstupem. V případě ETF platíte poplatky obchodníka s cennými papíry. Jaké jsou další poplatky u zmíněných produktů? Kolik celkem zaplatíte?

Při výběru investičních produktů by se měl každý zajímat o výši poplatků. Každý výdaj navíc ukusuje z celkové výkonnosti produktu. Možná si právě říkáte, že poplatky nejsou až tak důležité. Pokud však zvolíte „levný“ produkt, můžete na desetiletém horizontu získat navíc velmi zajímavé částky. O kolik více můžete vydělat?

Přímé a nepřímé náklady

Náklady spojené s investicí do fondů (podílových fondů i ETF) můžeme rozdělit do dvou skupin – přímé a nepřímé. V první skupině najdete náklady, které na první pohled„vidíte“. Sem patří v případě podílových fondů vstupní poplatky, někdy se můžete setkat i s výstupním poplatkem. Při nákupu burzovně obchodovaných fondů (ETFs) platíte za realizaci nákupního i prodejního příkazu poplatky obchodníka.

Mezi nepřímé náklady, tedy náklady již započítané v kurzu cenného papíru, patří především poplatky spojené se správou fondu. Ve factsheetech fondů je tento poplatek uveden, ne každý se však o jeho výši zajímá.

U podílových fondů i ETF je uváděna celková nákladovost (TER). Tento parametr zahrnuje všechny náklady spojené s produktem. Při porovnávání jednotlivých produktů sledujte tento ukazatel.

Neplaťte více, než je nutné!

Představte si situaci, že chcete investovat 10 tisíc eur do akciového fondu na deset let. Na výběr máte mezi klasickým podílovým a burzovně obchodovaným fondem. Níže uvádíme dva modelové příklady.

Podílový fond: Za nákup vybraného podílového fondu zaplatíte vstupní poplatek ve výši 5 % z objemu investice. Vstupní poplatek je stržen z investované částky. Celková nákladovost fondu je 1,75 % p.a.

ETF: Za nákup i prodej je účtován poplatek obchodníka s cennými papíry. V případě investice přes českého brokera je účtován poplatek ve výši 8 EUR za jeden pokyn. Celková roční nákladovost ETF je 0,45 %.

Průměrná roční výkonnost u obou fondů je odhadována na 5 %. Kolik peněz bude na účtech jednotlivých produktů na konci desetiletého období?

Tabulka: Srovnání podílového fondu a ETF

Náhled není k dispozici

Na desetiletém horizontu vydělal nákladově výhodnější burzovně obchodovaný fond oproti podílovému fondu téměř o 2 500 euro více. Na situaci nic nezmění ani započítání poplatků obchodníka – za nákup a prodej ETF zaplatíte 16 EUR, v případě klasického podílového fondu to je 476,2 EUR.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …