Proč sledovat likviditu ETF?

sell and buy

Při výběru burzovně obchodovaných fondů nemusíte sledovat jen jejich konstrukci, rizikovost či dosavadní výkonnost. Mezi neméně důležitá kritéria patří také likvidita ETF a jeho odchylka od sledovaného indexu. Co si představit pod likviditou? Jak poznáte, že vybraný fond investuje do hůře obchodovatelných titulů?

Společnosti vytvářející burzovně obchodované fondy často vyzdvihují výhody těchto produktů. Jednou ze zmiňovaných předností je vysoká likvidita. Tu obecně chápeme jako rychlost, s jakou můžete cenné papíry prodat a získat zpět hotovost.

Dvojí pojetí likvidity

V případě burzovně obchodovaných fondů je důležitá nejen likvidita samotného ETFka, ale i likvidita cenných papírů v jeho portfoliu. Likviditu burzovně obchodovaných fondů na sekundárním trhu (pozn. zde se obchodují cenné papíry, které jsou již v oběhu) zajišťují tvůrci trhu (Market makers). Ti musí na základě smlouvy s burzou a emitentem ETF po celou dobu obchodování vytvářet cenové nabídky pro nákup a prodej. V případě, že jste se rozhodli fond prodat, tvůrce trhu jej za vypsanou cenu odkoupí. ETF také můžete za stanovenou cenu v průběhu obchodních hodin kdykoliv nakoupit. Market makeři tímto zajišťuje stálou obchodovatelnost burzovně obchodovaného fondu.

Na internetových stránkách burz najdete u každého fondu dvě ceny – nákupní a prodejní. Rozdíl mezi těmito hodnotami připadá tvůrci trhu (pozn. rozpětí mezi cenami je označováno jako spread).

Kromě likvidity samotného ETF je důležitá i likvidita titulů obsažených v samotném fondu. Pokud jsou cenné papíry v portfoliu ETF hůře obchodovatelné, klesá likvidita celého fondu.

Jak odhadnout likviditu fondu?

Tvůrci trhu si mohou u vysoce likvidních ETFek dovolit užší spread než je tomu v případě hůře obchodovatelných ETFek. To stejné platí i v případě likvidity jednotlivých titulů. Pokud je ETF složeno z hůře obchodovatelných cenných papírů, lze očekávat širší spread.

Odchylka od sledovaného indexu

Při výběru fondu se můžete podívat i na odchylku výkonnosti ETF od sledovaného indexu (tracking error). Burzovně obchodované fondy sice kopírují výkonnost vybraného indexu, téměř nikdy však nedochází ke stoprocentnímu překrytí výkonnosti fondu s indexem. Výkonnost ETFka se obvykle pohybuje mírně pod sledovaným indexem. Velikost odchylky od benchmarku vypovídá o kvalitě kopírování indexu.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …