Na co nezapomenout před nákupem prvního ETF?

peníze

Slyšeli jste se o burzovně obchodovaných fondech (ETFs) a uvažujete o jejich zařazení do portfolia? Dříve než dáte svému obchodníkovi příkaz k nákupu, měli byste už mít za sebou několik základních kroků. Které to jsou?

Každou investici je třeba chápat jako určitý proces, který má své jednotlivé fáze. Na úplném začátku je dobré mít například jasno v tom, co od investice očekáváte, jaká rizika můžete podstoupit, co jste ochotni investování obětovat, kolik času a peněz máte k dispozici… Otázek je celá řada a my se dnes zaměříme na ty nejdůležitější.

TIP:

Jaký jsem investor?

Na úplném začátku se budete muset rozhodnout, ke které skupině investorů se přidáte. Představte si, že hodnota držených cenných papírů propadne během několika týdnů o deset a více procent. Jaké bude mít pocity? Pokud budete přemýšlet o prodeji části nebo všech cenných papírů, rizikovější investice nejsou váš šálek kávy. Když vás i delší medvědí trendy nechávají v klidu a držíte se svých dlouhodobých cílů, můžete vybírat rizikovější nástroje.

Jaký mám cíl?

Každý investor vstupuje na trh s cílem vydělat. Při investování platí, že rizikovější cenné papíry mohou přinést vyšší zhodnocení. Konzervativní investoři dávají přednost méně volatiliním nástrojům, i když přinášejí nižší roční zhodnocení. S rostoucí tolerancí k riziku může růst zastoupení dynamičtějších nástrojů, které statisticky nabízejí vyšší roční výkonnost.

Otázkou je i doba investice. Když víte, že budete peníze potřebovat za rok či dva, držte se méně volatilních nástrojů. Pokud ale třeba šetříte na důchod, peníze tedy budete potřebovat za několik desítek let, vydělají vám více dynamičtější investice (např. akcie, akciové fondy).

Jakou strategii zvolím?

Před nákupem cenných papírů si sestavte plán, který vás povede do cíle. Například si můžete říct, že prvních patnáct let (pozn. na 25letém horizontu) budete každého půl roku investovat 20 tisíc korun.  Zaměříte se především na akcie, které vám mohou vydělat nejvíce. Základ vašeho portfolia budou tvořit globální akcie, část zainventujete podle aktuální situace na trhu například do biotechnologických firem, nemovitostí, komodit apod. S blížícím se koncem investičního horizontu se budete „stahovat“ do kvalitních dluhopisů. Nezapomeňte si také napsat postup při nečekaném propadu trhu.

Kterým investičním produktům věřím?

Na trhu můžete vybírat z celé řady investičních produktů. Investiční poradci bank a poradenských společností vám většinou nabídnou podílové fondy či investiční certifikáty. Širší nabídku najdete u obchodníků s cennými papíry. Vybírejte si pouze takové investiční nástroje, kterým rozumíte. Zajímejte se o to, do čeho investujete!

Co si vyberu do portfolia?

Výši konečného zisku ovlivňují poplatky. Zejména investoři s dlouhým investičním horizontem by se měli zaměřit na levné nástroje. Čím méně zaplatíte za realizaci obchodu a správu produktu, tím více z výnosu zůstane vám. Pro dlouhodobé investice jsou ideální indexové fondy (ETF). Roční nákladovost se u těchto produktů pohybuje obvykle od 0,05 % do 0,8 %. Správci klasických podílových fondů si za správu fondu účtují řádově procenta a jen zlomek z nich dokáže aktivním řízením portfolia dlouhodobě překonávat výkonnost trhu.

S kým budu obchodovat?

Na českém trhu najdete řadu obchodníků s cennými papíry. Zaměřte se na šíři nabídky (pozn. množství nabízených produktů), používanou obchodní platformu, doplňkové služby a výši poplatků.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …