ETF, které chce překonávat výkonnost světových akcií

investor

Nabídka ETF sledujících široké indexy světových akcií je velmi bohatá. Na začátku letošního roku se trh rozšířil o další zajímavý fond, který se neřídí tržní kapitalizací jednotlivých společností, ale pěti kritérii. Přinese tento přístup vyšší výnos?

Uvést v současné době na trh burzovně obchodovaný fond, který by sledoval výkonnost některého z globálních akciových indexů, by se pravděpodobně rovnalo sebevraždě. Většina investorů nemá důvod experimentovat a drží se zavedených fondů. Z hlediska objemu spravovaných aktiv patří mezi největší fondy iShares MSCI ACWI Index Fund (ACWI), Vanguard Total World Stock ETF (VT) a Vanguard Total International Stock ETF (VXUS).

Letošní novinka od Source

Na začátku letošního roku uvedla společnost Soruce na londýnskou burzu fond Source Goldman Sachs Equity Factor World UCITS ETF (EFIW), který sleduje výkonnost indexu Goldman Sachs Equity Factor Index World.

Cílem tohoto ETF je překonat výkonnost fondů, které se při sestavovaní portfolia řídí tržní kapitalizací jednotlivých akcií (pozn. v portfoliích těchto fondů mají nejvyšší váhu akcie s nejvyšší tržní kapitalizací).

Manažer Source Goldman Sachs Equity Factor World UCITS ETF sestavuje diverzifikované portfolio mezinárodních akcií. Při výběru titulů do portfolia ETF není rozhodující tržní kapitalizace jednotlivých akcií, ale pět následujících kritérií – velikost, hodnota a kvalita společnosti, dynamika růstu a nízká hodnota ukazatele Beta. Do portfolia fondu mohou být zařazeny i akcie, které nejsou součástí sledovaného indexu. K dosažení stanoveného cíle mohou být využívány i deriváty (nekryté swapy).

Celková nákladovost nového ETF je 0,65 %, což je v případě strategického ETF stále přijatelná hodnota. Od června se nové ETF obchoduje i v Německu.

Složení portfolia a dosavadní výkonnost

Největší část portfolia (58 %) zaujímají akcie amerických společností. Evropské akcie tvoří necelých 15 % portfolia a tituly z Asie a Pacifiku 12,4 %. Dosavadní výkonnost ETF zatím příliš neoslnila, i když na závěry ohledně přínosnosti zvoleného přístupu je příliš brzy. Podle statistiky portálu trustnet.com si Goldman Sachs Equity Factor World UCITS ETF v období od 24. ledna do 6. června 2014 připsal necelých 8,8 %. Srovnatelné výkonnosti dosáhl fond Vanguard Total International Stock ETF. Mírně vyšší výkonností se může pochlubit ETF iShares MSCI ACWI (9,6 %) i Vanguard Total World Stock ETF (9 %).

Investice není bez rizika

Investice do akciových fondů je vždy riziková. V případě našeho ETF je nutné počítat i s možným rizikem selhání protistrany swapu. Na sedmistupňové škále je Source Goldman Sachs Equity Factor World UCITS ETF hodnocen číslem šest – jde tedy o rizikový fond s vyšším potenciálem výnosu.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …