Kde hledat informace k vybraným ETF?

portfolia

Uvažujete o investici do ETF, ale nevíte, kde hledat potřebné informace. Na rozdíl od informačních listů (factsheetů) klasických podílových fondů jsou dokumenty k ETF různých správců velmi podobné. Naleznete v nich stručný popis ETF, aktuální složení portfolia, měnu fondu, historickou výkonnost i informace o všech nákladech.

Všechny potřebné informace k vybraným burzovně obchodovaným fondům můžete získat na stránkách emitentů burzovně obchodovaných fondů. Zde naleznete především informační list fondu (factsheet) a dokument označovaný jako klíčové informace pro investory (KIID). Vybrané informace k jednotlivým ETF můžete nalézt i na stránkách burz a zahraničních finančních portálů (pozn. a od ledna 2014 i na stránkách portálu ETFs.cz).

TIP: Seznamy emitentů naleznete ZDE

Informace z burzy

Každý, kdo se rozhodne investovat do ETF, musí znát nejen trh (index), který potřebuje pokrýt, ale i burzu, kde je daný fond obchodován. Domácí obchodníci s cennými papíry mohou mít přístup jak na evropské, tak i americké trhy.

TIP: Seznam domácích obchodníků s cennými papíry naleznete ZDE

Pokud se například rozhodnete pro investici do ETF sledujícího vývoj indexu světových akcií MSCI World, a uvažujete o nákupu na německém trhu Xetra, můžete nejprve navštívit stánky této burzy (http://www.boerse-frankfurt.de/DE/index.aspx?pageID=123). Vzhledem k tomu, že zde nejsou obchodovány pouze ETFka, zaměříme se na lištu odkazující na burzovně obchodované fondy.

Stejné fondy od různých správců

Databáze akciových fondů obchodovaných na německé burze je členěna do tří kategorií – podle zemí, regionů a sektorů. Našim záměrem bylo investovat do světových akcií, přejdeme tedy do kategorie regionálních indexů.

Na samém konci seznamu nalezneme fondy, které sledují index MSCI World. V nabídce jsou ETFka od iShares, Lyxor, Source ETF či UBS. Nalézt můžeme i úžeji zaměřené fondy. Příkladem jsou ETFka sledující vývoj akcií z indexu MSCI World bez evropských akcií či titulů z eurozóny. Naopak šířeji zaměřený je například iShares MSCI ACWI (včetně rozvíjejících se trhů).

Na stránkách burzy získáme základní přehled o nabízených fondech. Do užšího výběru může zařadit například fondy s nejnižšími poplatky za správu či fondy s nejvyšším objemem majetku pod správou. Pro získání podrobných informací je vhodné navštívit přímo internetové stránky poskytovatele ETF.

Vlastní obsah informačního letáku

Pro naše účely jsme vybrali factsheet ETF iShares MSCI World. Hned v úvodu najdeme stručnou charakteristiku ETF. Zde se dočteme, že cílem fondu je co nejpřesněji kopírovat vývoj indexu světových akcií MSCI World. Do portfolia jsou zařazovány akcie společností z vyspělých zemí.

Další, pro investory důležitou informací, je regionální a sektorová alokace portfolia. Téměř polovinu portfolia zaujímají akcie z USA. Mezi nejvýznamnější sektory patří finance, informační technologie, průmysl, necyklické zboží, energie a cyklické zboží.

Při výběru mezi stejně zaměřenými fondy by měli investoři přihlédnout k objemu majetku pod správou, výši manažerského poplatku, měně fondu a měně, ve které je fond obchodován, způsobu nakládání s dividendami (pozn. reinvestice/výplata) a ceně jednoho podílu. Zajímejte se i o poměr, v jakém ETF sleduje index.

Mezi doplňkové informace můžeme zařadit přesný počet titulů v portfoliu, výčet desítky největších společností či graf historické výkonnosti ETF a indexu.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.