Jak začít investovat do ETF?

etf

Vlastní nákup a prodej burzovně obchodovaných fondu je velmi jednoduchý. Méně zkušení investoři mohou mít zpočátku problém s výběrem vhodného typu fondu. Jak se v nabídce několika stovek ETFek orientovat? Které informace jsou pro vás důležité? Na které otázky byste si měli před prvním nákupem odpovědět?

Podobně jako v případě klasických podílových fondů můžeme burzovně obchodované fondy rozdělit do několika skupin – ETF zaměřené na peněžní trh, státní a firemní dluhopisy, akcie, nemovitosti, komodity či měny. Každá skupina se liší výší možného výnosu a rizikovostí. I když je přáním většiny investorů dosáhnout co nejvyššího výnosu „bez rizika“, je třeba ctít základní zákonitosti – čím vyšší výnos požadujete, tím rizikovější ETF budete muset zvolit.

Rizika versus očekávaný výnos

Rizikovost (volatilita) vybraného ETFka je dána rizikovostí cenných papírů, které zařazuje do portfolia. Mezi nejméně rizikové patří ETF zaměřené na peněžní trh následované fondy investujícími do firemních a státních dluhopisů. V případě dluhopisových ETF je třeba počítat s měnovým rizikem. I když ETF dosáhne kladného výnosu ve své vlastní měně (pozn. v měně ETF), díky posílení koruny vůči měně fondu může být výsledná korunová výkonnost záporná.

Na opačné straně, co se rizikovosti týče, stojí fondy zaměřené na akcie, komodity či měny. Obecně platí, že ETF zaměřené na široké akciové trhy (např. ETF na globální indexy) vykazují nižší volatilitu než úžeji zaměřené fondy. Mnohem vyšší kolísavost vykazují i ETF investující do akcií z rozvíjejících se zemí. I zde je třeba myslet na měnové riziko, jeho vliv je však oproti dluhopisovým fondům nižší (pozn. rizikovější (akciové) fondy nabízejí na dlouhém horizontu vyšší výnos).

Nabídka ETF je rozdělována nejen podle sledovaného regionu (např. svět, USA, Evropa, Asie) či země, ale i jednotlivých sektorů. V případě investice v rámci jednotlivých sektorů počítejte s tím, že jednotlivá odvětví hospodářství se nemusejí vyvíjet shodně. Některá odvětví jsou více svázána s vývojem hospodářství, jiná se mohou vyvíjet zcela opačně či neutrálně. Setkat se můžete s označením cyklické, anticyklické a neutrální odvětví.

Tři základní otázky

Před každou investicí byste si měli znát odpovědi na tři základní otázky, a to jaký výnos očekáváte, jaké riziko jste ochotni podstoupit, a jak dlouho nebudete investované prostředky potřebovat (pozn. v této souvislosti mluvíme o tzv. investičním horizontu).

Každý investor by měl popřemýšlet i o své celkové finanční a majetkové situaci. Vedle svých příjmů by měl věnovat pozornost i pravidelným, plánovaným i neplánovaným výdajům. K investici do ETF je vhodné vyčlenit pouze část prostředků určených ke zhodnocení.

Kde hledat informace o ETF?

Pro české investory může být velkou překážkou malá informovanost o burzovně obchodovaných fondech. Tuzemské finanční servery se investicím do ETF věnují spíše okrajově. Prim stále hrají témata věnovaná klasickým podílovým fondům.

Mnohem více informací lze nalézt na stránkách zahraničních finančních portálů. Ty již běžně publikují nejen informace z oblasti burzovně obchodovaných fondů, ale nabízejí i aktualizované databáze produktů. Redakce našeho webu se bude snažit přinášet nejdůležitější informace ze světa ETF, které jsou přínosné pro českého investora.

Podrobné informace o nabízených fondech lze nalézt na stránkách emitentů (např. iShares.com; etf.db.com apod.). Nabízené ETF jsou členěny do jednotlivých skupin – akcie (globální, regionální, země, sektory apod.), dluhopisy (firemní, státní), komodity (koše komodit či jednotlivé komodity), měny.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …