V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

tržní výhledy

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové indexy. V průběhu letošního ledna se investoři vraceli k evropským akciím a dluhopisům.

Na konci ledna 2015 dosáhl objem majetku v ETP hodnoty 2,776 bilionů dolarů. Investoři mohli vybírat z 5 420 burzovně obchodovaných produktů. Za leden dosáhl přítok prostředků do ETP 11,6 miliardy dolarů. Z akciových ETP odteklo celkem 6,5 miliardy dolarů, dluhopisové ETP získaly 13 miliard dolarů a komoditní ETP více než 5 miliard dolarů.

Graf: Měsíční přítoky prostředků do ETP

Vývoj ETF leden 2015

Zdroj: ETP LANDSCAPE, January 2015

V průběhu ledna odepsaly ETP zaměřené na akcie amerických společností s nejvyšší tržní kapitalizací 27,5 miliardy dolarů. Příliv prostředků ve výši 1,7 miliardy dolarů zaznamenaly ETP investující do akcií středně velkých amerických firem. Z hlediska jednotlivých sektorů se zájmu investorů těšily společnosti podnikající v oblasti zdravotní péče (2,4 mld. USD), energetiky (1,7 mld. USD) a nemovitostí (1,1 mld. USD). Peníze investoři vybírali z finančního sektoru (-3,8 mld. USD), průmyslového sektoru (-900 mil. USD) a cyklického spotřebního zboží (400 mil. USD).

Mnohem veselejší pohled ukázal evropský akciový trh. Data naznačují, že investoři se začali pomalu vracet do Evropy. ETP zaměřené na evropské akcie jako celek zaznamenaly příliv prostředků ve výši 10,6 miliardy dolarů. Burzovně obchodované produkty zaměřené na německé akcie si připsaly 1,1 miliardy dolarů a britské tituly přibližně jednu miliardu dolarů.

V zelených číslech zůstaly i produkty zaměřené na Asii a Pacifik (3,7 mld. USD). Největší část nových prostředků investorů získaly ETP zaměřené na japonské akcie (3,2 mld. USD).

V lednu se odlivu prostředků nevyhnuly produkty investující do akcií z rozvíjejících se zemí (-6,4 mld. USD). Nejvyšší odliv prostředků má za sebou Čína (5,5 mld. USD). Naopak přítokem prostředků ve výši jedné miliardy dolarů se může pochlubit Indie, přibližně 400 milionů získala i Jižní Korea.

V rámci dluhopisových ETP se dařilo produktům investujícím do firemních (6,1 mld. USD) i vládních dluhopisů (3,9 mld. USD). Firemní dluhopisy investičního stupně získaly 3,8 miliardy dolarů a High Yield dluhopisy 2,3 miliardy. Americké státní dluhopisy získaly 2,1 miliardy dolarů.

Pozitivní obrat nastal i u zlata, kdy investoři vložili do ETP na tento drahý kov 2,3 miliardy dolarů. Stříbro i další vzácné kovy ztrácely v řádu desítek milionů dolarů. V rámci komodit se dařilo i energetických surovinám (3,7 mld. dolarů), ztrácely průmyslové kovy a zemědělské komodity.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …