Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

sell and buy

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a tím by mohly ještě letos porazit akciový trh USA. Klesající ceny ropy a silný dolar znamenaly v minulosti pro rozvíjející se trhy velký problém.

Nyní je všechno jinak. Mnoho ekonomů zastává názor, že v příštích pár letech se situace změní natolik, že v zemích, jako jsou Čína a Brazílie, porostou jejich střední třídy. Klíčovou otázkou zůstává cena komodit a ropy. Nízká cena ropy je pro některé země problém (například pro Rusko), nicméně většina rozvíjejících se tržních zemí obecně komodity více importují, než exportují. To znamená, že nízké ceny ropy jsou pozitivní pro mnoho rozvíjejících se zemí.

Karty se obrátily pro velké hráče, jako jsou Čína, Indie, Jižní Korea a Tchaj-wan. Váha akcií z těchto státu v indexu rozvíjejících se trhu je více než poloviční.

Traduje se, že silný americký dolar je nepříznivý pro rozvíjející se trhy. To je ovšem mýtus. Pokud americký dolar posiluje, ostatní měny vůči němu ztrácejí hodnotu. Současně se mnoho lidí domnívá, že slabší měna je špatná. Ve skutečnosti slabá měna pomáhá zvyšovat hodnotu rozvíjejících se trhů a to dvěma způsoby: obchod a dluh. Rozvíjející se země mohou produkovat zboží ještě levněji a následně ho prodávat do Ameriky za vyšší zisk. Ukázkovým příkladem je Turecko. Lira v posledních letech výrazně ztratila na své hodnotě v porovnání s americkým dolarem a eurem. A právě díky tomu Turci exportují své zboží levně do západní Evropy. Tureckým firmám se daří. Jejich příjmy a prodejní marže se prudce zvyšují. Turecko je v současné době významnou exportní ekonomikou, jelikož vyváží do celé Evropy široký sortiment zboží. Navíc čtyři města z toho státu se umístily v žebříčku TOP 10 nejrychleji rostoucích měst na světě.

Rozvíjející trhy dříve trápila měnová nestabilita kvůli zadlužení. V roce 1990 byl americký dolar velmi silný. To způsobilo krizi na rozvíjejících se trzích, protože mnoho zemí mělo jak vládní dluhy, tak i dluhy ze soukromého sektoru denominované v amerických dolarech. Čím silnější byl dolar, tím víc byly jejich dluhy dražší. Rozvíjející země ale zmoudřely. Podle Mezinárodního měnového fondu jsou nyní jejich dluhy vydávány většinou v místních měnách a na lokálním trhu. Domácí dluhopisy je chrání před současným prudkým zhodnocením amerického dolaru.

Americká společnost eVestment očekává v tomto roce značný kapitálový příliv do akcií rozvíjejících se trhů a to až v rozsahu 50 miliard dolarů, což je čtyřikrát vyšší objem než v roce 2014.

Vlastnit jednotlivé akcie obchodované na burzách v Číně, Indii a dalších zemí je stále snazší. V roce 2014 Čína spustila pilotní projekt, aby umožnila nakupovat zahraničním investorům akcie na Šanghajské burze, nicméně většina investorů investuje na rozvíjejících se trzích prostřednictvím podílových fondu nebo ETF, jež sledují tržní index, jako je MSCI Emerging Markets.

Navzdory nedávnému růstu jsou ceny na Emerging Markets pořád zajímavé. Stále nabízejí atraktivní dlouhodobé výnosy za málo peněz, jelikož index S&P 500 má poměr k očekávanému zisku na akcii 17, zatímco MSCI Emerging Markets má tento poměr na úrovni 13. V lednu populární fond iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM) vyskočil o 6 %.

Z grafu je patrné, že nůžky se rozevřely, je tedy otázkou času, kdy se znovu uzavřou. Myslíme si, že pozitivní faktory rozvíjejících se trhů se projeví postupně.

Graf: Cenový graf S&P 500 a MSCI Emerging Markets

Cenový graf S&P 500 a MSCI Emerging Markets

Zdroj: Bloomberg

Autorka: Eva Mahdalová, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …