ETF investoři věří rozvíjejícím se trhům a dluhopisům

kurz

Na konci srpna letošního roku spravovaly burzovně obchodované produkty aktiva ve výši 2,7 bilionu dolarů. V srpnu se investoři zajímali především o produkty zaměřené na akcie firem z rozvíjejících se trhů a státní i firemní dluhopisy.

Srpnová statistika společnosti BlackRock potvrdila, že ETF investoři se začali ve větším míře zajímat o akcie firem z rozvíjejících se zemí, státní dluhopisy i firemní dluhopisy investičního stupně. Za celý srpen činily čisté přítoky do burzovně obchodovaných produktů 23,3 miliardy dolarů. Celkem bylo k dispozici 5 266 produktů.

Graf: Čisté přítoky do ETP za uplynulých 13 měsíců

Vývoj ETP srpen

Zdroj: ETP LANDSCAPE, INDUSTRY HIGHLIGHTS, AUGUST 2014, BLACKROCK

Vývoj akciových ETP

V srpnu z celkové sumy nových prostředků (23,3 mld. USD) připadala přibližně polovina na investice do akciových a polovina do dluhopisových burzovně obchodovaných produktů. Akciové ETP zaměřené na vyspělé trhy si připsaly celkem 6,7 miliardy dolarů, v případě emerging markets to bylo 4,7 miliardy.

Ve skupině akciových ETP zaměřených na americký trh nejvíce prostředků odteklo ze sektoru utilit (1,8 mld. USD). Naopak z přítoku nových prostředků se těšily sektory spotřebního zboží (cyklického i luxusního 2,2 mld. USD) a zdravotní péče (1,1 mld. USD). Z hlediska tržní kapitalizace ztrácely nejvíce prostředků středně velké firmy (-1,7 mld. USD).

Významnější odtoky prostředků zaznamenaly ETP na Evropu (-2,2 mld. USD). Drželo se pouze Německo, které získalo více než 1,3 miliardy dolarů.

V srpnu se dařilo akciovým ETP, které investují do titulů z rozvíjejících se trhů. ETP na Čínu získaly nejvíce, a to 1,7 miliardy dolarů. Dařilo se i Jižní Koreji a Indii.

Vývoj dluhopisových ETP

Úspěšný měsíc mají za sebou dluhopisová ETP. Čisté přítoky činily téměř 11,5 miliardy. Na státní dluhopisy připadlo celkem 6,2 miliardy dolarů, v případě firemních dluhopisů investičního stupně to byly více než 2 miliardy dolarů.

Zlato dolů, stříbro nahoru

ETP na komodity jako celek se na celkovém vývoji nijak výrazně nepodepsaly. Z burzovně obchodovaných produktů na zlato odteklo v srpnu 246 milionů dolarů, stříbro si naopak připsalo 261 milionů. Nižší přítoky zaznamenaly produkty sledující další komodity – energetické (107 milionů USD), zemědělské (100 milionů USD) a průmyslové kovy (89 mil. USD).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …