Zájem investorů o ETP dále roste

obchodník

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do ETP dalších 50 miliard dolarů. Zájem byl o produkty investující do akcií i dluhopisů.

Na konci února letošního roku spravovaly burzovně obchodované produkty více než 2,9 bilionu dolarů. Investoři si mohli vybírat z 5 462 ETP. Nejvíce prostředků (více než jeden bilion dolarů) je zainvestováno v produktech providera iShares. Na dalších místech naleznete produkty Vanguard, State Street a Invesco PowerShares.

Vývoj v únoru

Za měsíc únor vložili investoři do ETP celkem 50 miliard dolarů. Nejvíce peněz získaly produkty zaměřené na akcie. Velmi slušný měsíc mají za sebou i ETP investující do dluhopisů, kdy byl z pohledu celkového objemu nových investic překonán lednový výsledek.

Graf: Přítoky prostředků do ETP v jednotlivých měsících

ETP únor 2015

Zdroj: ETP LANDSCAPE, BlackRock

Amerika versus Evropa

Akciové ETP získaly za druhý měsíc letošního roku celkem 28,1 miliardy dolarů. ETP investující do amerických akcií si za leden připsaly 3,9 miliardy dolarů. Nejvíce získaly produkty zaměřené na akcie společností s nejvyšší tržní kapitalizací (3,4 mld. USD). V případě akcií se střední tržní kapitalizací to byly dvě miliardy dolarů.

Z hlediska jednotlivých sektorů přiteklo nejvíce peněz do akciových ETP, které se zaměřují na akcie amerických společností ze sektoru energií a zdravotní péče. Na opačné straně žebříčku zůstaly fondy investující do akcií technologických firem, společností ze sektorů utilit a financí.

ETP zaměřené na evropské akcie získaly celkem 11,5 miliardy dolarů. Produkty investující do německých akcií si připsaly 2,8 miliardy dolarů.

Velmi dobrý měsíc mají za sebou ETP zaměřené na japonské akcie (2,9 mld. USD). S kladným výsledkem se mohou pochlubit i ETP na rozvíjející se země, které získaly především zásluhou Číny a Indie dalších 2,7 miliardy dolarů.

Investoři věřili státním i podnikovým dluhopisům

S kladným přítokem prostředků ve výši 17,8 miliardy dolarů skončil únor pro dluhopisové ETP. V hledáčku investorů byly jak fondy investující do podnikových (9,6 mld. USD), tak i státních dluhopisů (3,8 mld. USD). Z hlediska jednotlivých typů dluhopisů byl největší zájem o firemní dluhopisy s vysokým výnosem (High yield dluhopisy si připsaly 5,2 mld. USD).

Zájem měli investoři i o ETP investující do zlata a stříbra. V případě „zlatých ETP“ dosáhl objem nových prostředků 1,1 miliardy dolarů, u stříbra to bylo 200 milionů dolarů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …