Světové akcie: Na výběru fondu záleží

Světové akcie: Na výběru fondu záleží

Akcie nejvýznamnějších světových společností můžete získat nákupem podílových listů klasických fondů i podílů v burzovně obchodovaných fondech. Porovnali jsme výkonnost obou typů fondů za posledních pět let. Vybrané ETFko překonalo výkonností dva ze čtyř aktivně řízených podílových fondů.

Každý investor s kladným přístupem k riziku zařazuje do svého portfolia akcie nejvýznamnějších světových firem. Vývoj těchto akcií sleduje například široký index MSCI World. Pro snazší porovnání klasických podílových fondů a ETFek jsme vybrali fondy s více než pětiletou historií, sledující jmenovaný index, obchodované v eurech a reinvestující vyplacené dividendy.

Fondy s benchmarkem MSCI World

Čeští investoři mohou vybírat hned z několika klasických podílových fondů, které se zaměřují na světové akcie. Zaměřili jsme se na podílové fondy, které se oficiálně hlásí ke svému benchmarku. Zvoleným kritériím nejvíce vyhověly čtyři fondy – Aberdeen Global World Equity, CS EF Global Value, HSBC GIF Global Equity a Pioneer Funds Global Select.

Vybrané ETFko

Burzovně obchodované fondy jsme hledali na německé burze. Z nabízených fondů jsme se rozhodli pro db x-trackers MSCI World Index UCITS ETF, které získané dividendy nevyplácí na účty investorů, ale reinvestuje. Jak napovídá označení, fond sleduje index MSCI World Index TRN. Výkonnosti indexu se snaží ETFko držet investicí do náhradního koše akcií a swapu (tzn. je uplatňována nepřímá replikace indexu). Díky této konstrukci dosahuje ETFko nízké odchylky od sledovaného indexu a velmi příznivé nákladovosti.

Pro zajímavost jsme přidali i ETF iShares MSCI World, který investuje přímo do vybraných akcií ze sledovaného indexu (pozn.: je uplatňována částečná fyzická replikace indexu). Na rozdíl od předchozího burzovně obchodovaného fondu jsou dividendy připisovány investorům. Dodatečným příjmem investorů jsou tedy vyplacené dividendy.

Tabulka: Porovnání vybraných parametrů fondů

Náhled není k dispozici

Graf: Výnos za uplynulých pět let (EUR)

Náhled není k dispozici

Z hlediska celkové výkonnosti na horizontu pěti let si vedl nejlépe fond Credit Suisse Equity Fund Global Value. Manažer fondu se zaměřuje na výběr podhodnocených společností. I když investiční rozhodnutí nejsou prováděna na bázi benchmarku, fond se hlásí k širokému indexu MSCI AC World. Oproti ostatním fondům jsou do portfolia zařazovány i společnosti z rozvíjejících se zemí (např. země BRIC, Chile, Kolumbie, ČR, Egypt…). Dosažené výsledky fondu potvrzují, že orientace na hodnotové akcie se vyplatila.

Druhým nejvýkonnějším fondem je Aberdeen Global World Equity, který se již snaží překonávat výkonnost indexu MSCI World bez akcií rozvíjejících se zemí. Z tohoto pohledu si tedy fond drží pomyslné prvenství ve sledované skupině fondů.

Na třetím místě je pasivně řízené ETF db x-trackers MSCI World Index UCITS ETF. Tento fond má za cíl kopírovat výkonnost indexu MSCI World. Pasivní kopírování indexu pomocí koše akcií a swapů přineslo na pětileté periodě zhodnocení ve výši 28,2 %. Oproti stejně zaměřenému fondu Aberdeen Global World Equity byla výkonnost jen o něco málo nižší.

Pasivně spravované ETFko nepřekonaly zbývající fondy – HSBC GIF Global Equity a Pioneer Funds Global Select. Aktivní správa a přítomnost manažera se investorům příliš nevyplatila.

Nejnižší poplatky mají ETFka

Za pozornost stojí i nákladovost fondů. Manažerský poplatek (pozn. nebo také poplatek za správu) je již započítán v kurzech fondů. Nejlevněji vychází správa ETFka. Naopak za aktivní správu klasického podílového fondu zaplatíte od 1,5 % ročně. Za nákup podílových listů je účtován poplatek 5 % z investované částky. Prodej podílových listů není zpoplatněn.

V případě ETF zaplatíte za nákup i prodej poplatek obchodníka. Ten je například u společnosti Fio banka aktuálně 0,15 % z objemu investice (min. 9,95 EUR). Při investici 100 tisíc korun zaplatíte v případě podílových fondů vstupní poplatek 5 000 korun, u ETF vydáte za nákup a prodej přibližně 500 korun.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …