ETF na méně kolísající světové akcie

graf

Investice do akcií s vyšší volatilitou je jako plavba po rozbouřeném moři. Kdo se ocitl v bouři, dokáže si představit nepříjemné mrazení v zádech. Podobné pocity mohou mít investoři, kteří drží více volatilní akcie. Je tu však řešení. Na trhu burzovně obchodovaných fondů (ETFs) naleznete produkty, které se snaží z dostupných akcií vybrat ty s nižší kolísavostí. Příkladem je UBS ETF ACWI Risk Weighted.

Základem každého burzovně obchodovaného fondu (ETF) je index, jehož výkonnosti by se mělo portfolio fondu co nejvíce přibližovat. Při výběru vhodného fondu je dobré sledovat nejen složení tržního indexu, ale i způsob jeho konstrukce. Tržní index lze konstruovat dvěma způsoby.

Častěji se setkáte s indexy, kde jsou váhy jednotlivých titulů dány jejich tržní kapitalizací (pozn. cena akcie násobená počtem akcií v oběhu). Tuto konstrukci naleznete u většiny hlavních světových indexů jako například S&P 500, NASDAQ Composite či London FTSE.

Najdou se však i indexy, které ignorují tržní kapitalizace společností a hlavním kritériem jsou aktuální ceny jednotlivých akcií. Čím vyšší bude cena akcie společnosti, tím vyšší bude mít váhu v portfoliu. Mezi cenově vážené patří například jeden z nejznámějších a nejsledovanějších indexů Dow Jones Industrial Average.

Zásadní nevýhodou indexů sestavených na základě tržní kapitalizace je to, že v případě nafukování investiční bubliny získávají akcie z extrémně rostoucího odvětví stále vyšší váhu. V okamžiku splasknutí bubliny mohou index i na něj navázané produkty výrazně ztrácet.

V nabídce UBS naleznete zajímavý produkt, který se může stát alternativou k fondům postaveným na kapitalizačních indexech. Jedná se o UBS ETF ACWI Risk Weighted. Ze světových akcií zařazených v indexu MSCI All Country (ACWI) jsou do portfolia tohoto fondu zařazeny pouze akcie s nižší rizikovostí. Měřítkem rizikovosti je volatilita, tedy ukazatel kolísavosti akcií. Pracuje se s týdenní volatilitou na horizontu posledních tří let. Čím je akcie z hlediska tržní ceny stabilnější (méně kolísá), tím vyšší váhu v portfoliu získá. K rebalancování indexu dochází dvakrát ročně, vždy v květnu a listopadu.

Aktuálně je portfolio ETF sestaveno z více než 2 400 titulů ze 45 zemí světa. Nejvyšší váhové zastoupení mají americké společnosti (30 %). Z hlediska jednotlivých sektorů mají nejvyšší váhu finanční služby (22 %), průmysl (14 %) a spotřební zboží (12 %).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …