Schválené zpětné odkupy v únoru meziročně klesly

obchodování

Americké korporace v únoru schválily zpětné odkupy svých akcií v hodnotě 80 miliard dolarů, což je o 32 % méně než ve stejném období minulého roku. I tak se ale jednalo v tomto ohledu o třetí nejsilnější únor v historii. Vyplývá to z dat společnosti Birinyi Associates.

Zpětné odkupy a výplaty dividend dosáhly v minulém roce rekordní úrovně od začátku finanční krize, jelikož korporace se rozhodly vracet hotovost svým akcionářům míst toho, aby investovaly do nových aktivit. Právě to někteří experti kritizují, podle nich by bylo rozumnější peníze dát do vývoje nových produktů, případně investovat do akvizic.

V únoru autorizovalo zpětné odkupy celkem 140 společností, v únoru 2013 to bylo 130 firem. Ale schválená celková částka klesla ze 117,8 miliard dolarů na zmíněných 80 miliard.

Zpětné odkupy mohou mít výraznější vliv na kurz akcií než dividendy. Odkupy se totiž snižuje počet akcií na trhu a tím pádem se zvyšuje zisk připadající na jednu akcii. I když v některých případech korporace používají takto nakoupené akcie na akciové programy pro manažery.

Pro letošek firma Birinyi Associates predikuje, že schválené zpětné odkupy dosáhnou 745 miliard dolarů, což je suma srovnatelná s rokem 2013. V roce 2012 dosáhly autorizace zpětných odkupů 477 miliard.

Do akcií společností odkupujících akcie se dá investovat přímo, případně prostřednictvím burzovně obchodovaného fondu (Exchange Traded Fund – ETF) Powershares Buyback Achievers Portfolio. Ten investuje do akcií korporací, které za posledních dvanáct měsíců odkoupily minimálně 5 % svých akcií. Z akcií v portfoliu zmiňme třeba Pfizer, Oracle, Home Depot, AT&T nebo General Motors.

Fond v posledních letech překonával výkonnost indexu S&P 500. S podíly ve fondu se obchoduje na burze NYSE Arca. Na grafu můžete vidět porovnání zhodnocení fondu (červená linka) od jeho vzniku v porovnání s indexy Russell 3000 Value Index a S&P 500.

FINAPRA

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Autor příspěvku: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank