ETF těžařů zlata. Které fondy mohou vydělat?

USD

Cena zlata v posledním roce klesala, producenti hledali úspory a někteří uvažovali o dočasném uzavření dolů. Fondy investující do akcií těžařů zlata ztrácely i více než 50 %. Které ETF investují do akcií těžařů zlata?

Kdo nechce nakupovat zlaté slitky, investovat do ETFek fyzicky držících zlato či komoditní futures kontrakty, může investovat do akcií těžařů tohoto drahé kovu. V USA jsou k dispozici jak burzovně obchodované fondy investující do akcií největších světových těžebních společností, tak i menších těžebních společností či firem zaměřených na hledání nových nalezišť.

TIP: Zlatu se věnujeme také v článcích:

Největší světové těžební společnosti

Akcie nejvýznamnějších světových společností těžících zlato drží v portfoliu iShares MSCI Global Gold Miners ETF (RING). Cílem fondu založeného teprve na konci ledna roku 2012 je co nejtěsněji kopírovat výkonnost indexu MSCI ACWI Select Gold Miners Investable Market. Jak napovídá označení indexu, do portfolia jsou zařazeny firmy z vyspělých i rozvíjejících se zemí.

Z jednotlivých zemí má v portfoliu nejvyšší váhu Kanada (61 %), následovaná Jižní Afrikou a Austrálií. Celkem investuje fond do 38 titulů. Mezi nejvýznamnější společností patří například Barrick Gold, Goldcorp, Newmont Mining (pozn. společnost založena již v roce 1921), Newcrest Mining či AngloGold Ashanti.

Aktuálně spravuje ETF prostředky ve výši 58 milionů dolarů. Celková roční nákladovost ETF je velmi nízká, a to pouhých 0,39 %. Vzhledem ke klesajícím cenám zlata fond investory zatím příliš nepotěšil, za rok 2013 ztratil závratných 52 %.

Zaměření na menší těžaře

Na světové těžaře zlata se zaměřuje také Global X Pure Gold Miners ETF (GGGG). ETF je nabízeno od března roku 2011 a sleduje společnosti s nižší tržní kapitalizací. Tento fond je alternativou pro ty investory, kteří nechtějí sázet na růst jedné či několika málo společností těžících zlato. ETF investuje do 23 společností z celého světa.

TIP:

Global X Pure Gold Miners ETF má nižší expozici v kanadských společnostech (36 %). V portfoliu je zastoupena i Jižní Afrika (20 %) a Austrálie (10 %). Mezi největší tituly fondu patří například Sibanye Gold, Centamin, Zhaojin Mining Industry, Koza Altin isletmeleri AS či Alamos Gold.

Na společnosti s nižší tržní kapitalizací se zaměřuje také Market Vectors Junior Gold Miners ETF (GDXJ). Do portfolia jsou zařazovány pouze společnosti, které generují alespoň polovinu příjmů z těžby zlata nebo stříbra.

Nejvyšší zastoupení mají v portfoliu kanadské (65,5 %) a australské společnosti (19,2 %). Nižší váhu mají USA (8,2 %) a Čína (3,1 %). Mezi top společnostmi najdete například China Gold International Resources, McEwen Mining, SEMAFO, Argonaut Gold nebo Torex Gold Resources.

„Hledači“ zlata

Zajímavou spekulativní investicí může být Global X Gold Explorers ETF (GLDX). Tento fond drží v portfoliu společnosti, které hledají nové zlaté doly. Hodnota těchto společnosti raketově roste teprve v okamžiku odhalení nového naleziště. ETF drží akcie 19 společností. Investice do širšího portfolia akcií je méně riziková než sázka na jednu společnost.

Z hlediska regionální alokace vyhrává Kanada (89 %), zbytek portfolia tvoří společnosti z Austrálie a USA. Mezi nejvýznamnější společnosti patří B2Gold, Novagold Resources, Gryphon Minerals Limited, Gold Canyon Resources a Continental Gold. Celková roční nákladovost ETF je stále přijatelných 0,65 %.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …