Deflační tlaky z Evropy přebíjí devalvaci

výběr etf

Po krátké přestávce se ceny ve výrobě opět snižují. Ceny v průmyslu v září meziměsíčně i meziročně poklesly o 0,3 %. Snížení cen v posledním měsíci šel na vrub chemických produktů, aut a potravin. A snižování cen nejspíše není zdaleka konec. Minimálně v případě výroby navázané na ropu, která se přibližuje hranici 80 USD za barel.

Ke zvýšení cen nenahrává ani aktuální vývoj evropské poptávky, která jak zdá z posledních tvrdých i měkkých dat, čelí dalšímu útlumu. Tlak ze strany nižších cen vstupů do výroby – ať už jsou to energie, zemědělské komodity, ropa – tak kompenzuje loňskou devalvaci koruny a snižuje i inflační výhled.

V meziročním srovnání jsou tak dražší – podle očekávání – především auta (o čtyři procenta), dřevo a ceny některých potravin. Výrazně levnější jsou energie a níže jsou i ceny produkce těžebního průmyslu, které dokážou hravě vykompenzovat nárůst cen ve zpracovatelském průmyslu, kde ceny rostou o 1,5 %.

Z pohledu spotřebitele vyznívají pozitivně i data o cenách v zemědělství, které se rovněž meziročně snižují. Viditelné je to především u rostlinné produkce, zatímco maso je stále ještě většinou meziročně dražší.

Při pohledu na dosavadní vývoj cen ve výrobě a s ohledem na aktuální trend na trhu s energiemi a komoditami lze jen konstatovat, že na viditelnější inflaci si budeme muset ještě počkat. O tom jak dlouho ještě rozhodne vývoj v zahraniční, protože ČR jako malá otevřená ekonomika přebírající zahraniční ceny sama o sobě inflaci v neinflačním světě nevytvoří.

Zdroj: Petr Dufek, ČSOB

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …