V USA netěží polovina ropných souprav

Ropa

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především zavedení horizontálních vrtů skrz břidlicové skály.

Nejvíce ropy produkují tři hlavní oblasti: pánev Permian na západě Texasu, Eagle Ford na jihu Texasu a oblast Bakken v Severní Dakotě. Díky propadu ceny ropy, který započal v polovině loňského roku, jsou těžaři nuceni zavírat vrtné soupravy a to přímo nevídaným tempem. Jako první přišly na řadu soupravy, které neměly smluvené dlouhodobé kontrakty. Počet aktivních vrtných souprav klesl téměř o 50 procent na současných 813 plošin. Přitom ještě na konci září loňského roku bylo v provozu 1592 souprav. Zůstaly jen ty nejproduktivnější, kde těžba ropy zůstává zisková i na cenové úrovni 40 USD za barel. Nabízí se tedy otázka, proč se zároveň nezpomaluje i produkce ropy? Odpovědí je produktivita. Nové vrty dokážou produkovat ropu rychleji, a tak dohánějí výpadek v počtu klesajících souprav. Spojené státy díky tomu produkují nejvíce ropy od roku 1973.

Graf: Denní produkce ropy v tisících barelech a počet aktivních ropných souprav v USA

Denní produkce ropy

Zdroj: Bloomberg

Uvedené dokazuje i poslední měření zásob černého zlata ze dne 8. 4. 2015, kdy jejich týdenní přírůstek v USA činil neuvěřitelných 10,9 milionu barelů. Jedná se tak o největší zvýšení ropných zásob za posledních 15 let.

Graf: Týdenní změna zásob ropy v USA v milionech barelů

Týdenní změna zásob ropy v USA

Zdroj: Bloomberg

Investiční banka Goldman Sachs odhaduje, že zásoby ropy v terminálu Cushing dosáhly 90 % kapacity. Přesto všechno se však cenová úroveň 40 USD za barel jeví jako silná a trh prozatím nemá tendenci ji pokořit směrem dolů.

Graf: Měsíční vývoj ceny futures kontraktu na ropu WTI v USD za barel

vývoj ceny futures kontraktu na ropu WTI

Zdroj: Colosseum

Z pohledu technické analýzy, tak přichází příhodný čas, kdy po rychlém cenovém propadu může přijít korekce směrem vzhůru. Úroveň 40 dolarů byla v minulosti trhem již několikrát testována a existuje pravděpodobnost, že se tak stane i nyní. Nakupovat ropu mohou investoři například skrze pákové futures kontrakty obchodující se na americké burze NYMEX. Jejich specifikaci naleznete zde.

Autor příspěvku: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …