Vyplatí se sázka na smart beta ETF?

investor

Speciální skupinou burzovně obchodovaných fondů jsou fondy označované smart beta (dále také strategic beta, new beta, advanced beta a beta plus). Na trhu už jsou sice pár let, ale v minulém roce zaznamenaly skutečný boom v přílivu prostředků od retailových i institucionálních investorů.

Podle článku na serveru bloomberg.com loni přiteklo do těchto fondů 43 miliard amerických dolarů a ke konci minulého měsíce v nich bylo zainvestováno 156 miliard dolarů. Zvyšuje se i jejich procentuální podíl na celkových investicích do ETF a tento trend má pokračovat i v nejbližších letech. Na rozdíl od klasických ETF kopírujících pasívně akciové, dluhopisové či komoditní indexy přinášejí smart beta fondy do tohoto světa aktivní prvek.

TIP:

Tento druh fondů složením svého portfolia nekopíruje tradiční indexy, jako jsou S&P 500, Dow Jones či Russell, ale investiční společnosti zřizující tyto ETF se snaží přicházet s novými kritérii pro zařazení akcií do portfolia. A tak tu máme třeba fondy, které dávají akciím v portfoliu stejnou váhu (S&P 500 Equal Weight ETF), vybírají akcie podle výše dividendy (S&P High Dividend Portfolio) či pravidelnosti jejich vyplácení (S&P Euro Dividend Aristocrats), volatility jejich kurzu (S&P 500 Low Volatility ETF) nebo podle toho, zda u akcií dochází ke zpětným odkupům (PowerShares Buyback Achievers Portfolio). Zapomenout nesmíme třeba ani na portfolia burzovně obchodovaných fondů konstruovaná podle kvality fundamentálních ukazatelů (návratnost kapitálu, stabilita tržeb, zisků atd.)

ETF mohou přinést vyšší výnos

Cílem smart beta je dosáhnout vyšší návratnosti v porovnání s klasickými indexy konstruovanými podle tržní kapitalizace firem (cap weighted). Tedy se vlastně snaží o to samé jako portfolio manažeři podílových fondů, ale nákladovost smart beta fondů je oproti podílovým fondům nižší. Ale nutno dodat, že naopak vyšší v porovnání s běžnými pasivními ETF. Smart beta fondy však mají i své nevýhody a rizika. Nevýhodou může být pro běžného (retailového) investora například nesrozumitelnost kritérií, podle kterých jsou akcie vybírány do portfolia.

Rizika smart beta ETF

Pak tu jsou rizika vyplývající ze složení podkladového indexu takového smart beta ETF. Napadá mě třeba fond složený z dividendových akcií nabízející pravidelný tok výnosů. Dividendové akcie bývají citlivější na případný náhlý růst úrokových sazeb (výnosů z dluhopisů). Dividendové tituly jsou také více soustředěny do určitých sektorů (energetika, telekomunikace…) a investor do ETF je pak více exponován rizikům v těchto odvětvích. Stejně tak portfolio složené z akcií s nízkou volatilitou může být více vyvážené směrem k defenzivnějším a dividendovým titulům a tak paradoxně i zde může být vývoj za určitých okolností jiný, než by investor předpokládal.

Zajímejte se o to, do čeho investujete

Tím nechci smart beta ETF zatracovat, ale při investování do nich je třeba nedat jen na marketingově zajímavě znějící názvy, ale nutno fond důkladněji prozkoumat. Sám šéf akciových beta strategií ve společnosti State Street loni prohlásil, že některé ETF tohoto typu jsou tak trochu černou skříňkou („a bit of black box“). Navíc investicí do smart beta ETF už člověk opouští vody pasivního investování do indexových fondů, což byl původní smysl ETF, a aktivně rozhoduje o složení svého portfolia, podobně jako by kupoval konkrétní akcie. To může vést k tomu, že portfolio investora bude kvůli špatným rozhodnutím po delší dobu zaostávat za vývojem hlavních akciových indexů.

V tomto komentáři jsem se blíže nevěnoval konkrétním kategoriím smart beta ETF, na to bude prostor v některém z dalších článků. Před zhruba měsícem jsem se na tomto serveru věnoval burzovně obchodovaným fondům investujícím do společností zpětně odkupujících své akcie, článek naleznete zde.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Autor příspěvku: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank

 

Další články na portálu ETFs.cz: