ETF investující do firem těžících uran výrazně posiluje

růst trhů

Prudce vzhůru se tento týden vydal kurz podílů v burzovně obchodovaném fondu Global X Uranium ETF. Ke konci středečního obchodování byla hodnota podílu o 13,5 % vyšší v porovnání s páteční zavírací cenou.

V posledních dvou dnech cena podílů rostla na burze Arca za výrazně nadprůměrného objemu obchodů. Od začátku roku si toto ETF připsalo již 17,5 %. Fond se snaží kopírovat vývoj indexu od společnosti Solactive, přičemž index zahrnuje společnost, které se zabývají těžbou uranu.

Za růstem stojí zpráva o tom, že japonská vláda se v úterý rozhodla změnit rozhodnutí ohledně odklonu od jaderné energie. V novém strategickém plánu japonské vlády je jaderná energie důležitou součástí energetického mixu. Vláda premiéra Šinza Abého se chystá obnovit provoz až osmačtyřiceti reaktorů pozastavených po tragédii v elektrárně Fukušima v roce 2011. Reaktory dosud procházely bezpečnostními testy. Plán je navíc otevřen možnosti výstavby nových reaktorů.

Nový energetický plán japonské vlády by měl být schválen do konce března. Už teď jej však přivítal například výkonný ředitel společnosti Cameco Tim Gitzel. Cameco je největším producentem uranu v Kanadě a záměr Japonců se taktéž pozitivně odrazil na kurzu akcií obchodovaných na torontské burze. Akcie Cameco jsou v držení zmíněného Global X Uranium ETF. Posilovaly například i akcie australské Paladin Energy či americké UR-Energy.

Realizace nového japonského plánu v oblasti energetiky může být klíčová pro dlouhodobější zotavení cen uranu a akcií firem těžících tuto komoditu. Podle analýzy kanadské Bank of Scotia by cena uranu mohla do konce roku vzrůst o 40 %. Na začátku týdne byla cena za libru uranu U308 35,50 USD za libru. Před kalamitou v roce 2011 byla 67 USD.

ETF uran

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Autor příspěvku: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank